ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 14:23

Expo'ya belediye başkanları ilgi göstermedi


Antalya’da 2016 yılında düzenlenecek botanik temalı Expo için görüş bildirecek, tavsiyede bulunacak ve yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olacak Expo Konseyi ilk günden fire verdi. 54 üyeden oluşan konseyin ilk toplantısına 34 kişi katıldı. Katılmayan 20 kişinin yarısı ilçe belediye başkanlarından oluştu.

Yasayla kurulan Expo Konseyi’nin ilk toplantısı Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya; kamu kurumları, sivil toplum kuruluşu ve ilgili bakanlıkların temsilcilerin oluşan 54 konsey üyesinden 34’ü katıldı. Senede dört kez toplanacak konsey, 27 üyenin katılımıyla toplanabilecek ve en az 21 üye ile karar alabilecek. Toplantılara üst üste iki kez ya da yılda dört kez mazeretsiz katılmayanlar istifa etmiş sayılacak.

Konseye kendisinin başkanlık edeceğini belirten Vali Altıparmak, katılımcılara konsey hakkında bilgi verip, görevlerini anlattı. Senede sadece dört defa toplanacaklarını hatırlatan Altıparmak, “Ben, Antalya valisi olarak kaldığım süre içinde mutlaka takip edeceğim, katılacağım. Bunu açık şekilde ifade ediyorum. Bu yüzden başkan vekiline gerek görmedik. Bunun için sizin de her hangi bir temsilci yerine, mutlaka kendinizin burada bulunup, yönetim kurulunu ve sekretaryayı yönlendirme açısından fikirlerinizin beyanı bizim için çok çok önem arz ediyor.” diye konuştu.

Expo Konseyi’nin, ‘az söz söyleyip, çok hızlı iş üretmesi’ gerektiğinin altını çizen Altıparmak, “Bu konsey Türkiye’nin bu manada ilk konseyi. Türkiye’nin ilk Expo’su. Dolayısıyla üzerimizde başka bir sorumluk var. Bizden önce Expo düzenlenmiş olsa, onların beğendiğimiz yönünü alır beğenmediğimizi es geçeriz diyebilirdik ama önümüzde hiç örneğimiz yok. Buradaki çalışmalar Türkiye için de büyük örnek teşkil edecek. Buradaki çalışmaların verimli olması için elimden gelen gayreti sarf edeceğim ama sizlerin de verimli olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Expo Genel Sekreteri Selami Gülay ile Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu’nun sunumlarının ardından; Medya Tanıtım Grubu, ‘Kreatif Grubu’, Yerel Yönetimler Çalışma Grubu, STK’lar ve Gönüllüleri Mobilize Edecek Çalışma Grubu, Uluslararası Organizasyonlar Çalışma Grubu, Alt Yapı ve Yatırım Takip Çalışma Grubu oluşturuldu.

 KONSEYİN GÖREVİ

Konsey, Expo’nun başarılı şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla gerekli gördüğü tavsiye kararlarını alır. Hazırlık çalışmaları kapsamında yıllık program, bütçe, yurt içi ve yurt dışı tantım faaliyetleri ve gerekli görülen diğer konularda görüş ve tavsiyelerini bildirir. Yönetim kurulu ve genel sekreterin çalışmasını izler.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER