ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 18:29

EXPO Konseyi’ne katılmayanlar üyelikten çıkarılacak

EXPO Konseyine katılmayanlar üyelikten çıkarılacak


EXPO 2016 Antalya çalışmalarına katkı sağlamaları için yasayla kurulan 50 üyeli EXPO Konseyi’nin toplantılarına katılmayan kurum ve kuruluşlar üyelikten çıkarılacak. Üyelikleri sallantıda olanlar arasında bakanlıklar ile belediye başkanlıkları bulunuyor.

EXPO 2016 Antalya Konseyi 4. olağan toplantısını Antalya Valisi Sebahattin Öztürk başkanlığında gerçekleştirdi. Falez Otel’de yapılan toplantıya 35 üye iştirak etti. Toplantıda Kreatif Çalışma Grubu ile Uluslararası Organizasyon Çalışma Grubu’nun çalışmaları konsey üyelerine anlatılarak, EXPO Yönetim Kurulu’na sunulması için oylandı. Her iki grubun çalışmalarının yönetime sunulması oy birliği ile kabul edildi.

Konsey ve çalışma gruplarının toplantılarına katılımın azlığından yakınılması üzerine Vali Öztürk, katılmayanların ağırlıklı olarak bakanlıkların ve yerel yönetimlerin temsilcileri olduğunu söyledi. Bu durumun bir eksiklik olduğunu kaydeden Öztürk, toplantılara katılmayanların konsey üyeliklerinin düşürüleceğini belirtti. Toplantılara iştirak etmeyenlere bu konuda gerekli uyarının yapıldığı bilgisini paylaşan Vali Öztürk, “Epeyce üye kaybedebiliriz. Gelmeyenler sadece belediye başkanları değil. Bakanlıklardan da bir hayli gelmeyen var.” dedi. Üyelikleri düşürülenlerin yerine yenilerinin tespit edilebileceğini ifade eden Öztürk, “50 üyemiz var. Yarısının üst üste iki toplantıya katılmama durumu var.” diye konuştu.

Vali Sebahattin Öztürk, Mart 2014’de yapılacak yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatarak belediye başkanları için biraz toleranslı olunabileceğini vurguladı. Öztürk, “Onlara süre vermek isterim. Bu sıra işleri yoğun olabilir. Marttan sonra işleri kesinleşir diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

ÜLKE DAVETLERİ YIL SONUNA KADAR BİTECEK

Konseyde gündeme gelen bir diğer konu ise EXPO 2016 Antalya’ya katılması hedeflenen ülkelere yapılacak davetler oldu. Dışişleri Bakanlığı ile görüşüldüğünü kaydeden Vali Öztürk, son EXPO Yönetim Kurulu toplantısında konunun bir kez daha ele alındığını aktararak, “Muhtemelen en geç kasım ayı sonu itibariyle bakanlığın vereceği rehber doğrultusunda, davetiyelerimizi bu yıl bitmeden yapacağız.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER