ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 16:33

Erzurumlu Kore gazisi vefat etti


Kore Savaşı'na piyade er olarak katılan, Birleşmiş Milletler ve Kore Cumhuriyeti tarafından madalya taltif edilen Fevzi Çalışkan (82) evinde solunum yetmezliği sonucu vefat etti.

Erzurumlu 29 Kore gazisinden hayatta olan Fevzi Çalışkan bir süreden beri solunum sıkıntısı nedeniyle tedavi görüyordu. Sabah saatlerinde Palandöken ilçesindeki evinde vefat etti. 1950- 1953 yılları arasında Kore'de Seul, Com-yon Jonk ve Vegas muharebelerine katılan Çalışkan, Birleşmiş Milletler ve Kore Cumhuriyeti tarafından madalya ile ödüllendirilmişti.

Kore gazisi Çalışkan'ın naaşı yarın (perşembe) Palandöken ilçesi Abdurrahman Gazi Mahallesi'ndeki Muhammed Lütfi Efendi Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Asri Mezarlık'taki aile kabristanında toprağa verilecek.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Mesçi, değerli bir asker ve vatan evladını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirerek, "Kahraman bir gazimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Makamı cennet olsun. Şehrimizdeki 29 gaziden birisini yitirdik. Kore Savaşı'na şehrimizden 200 asker katılmıştı." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER