ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 16:04

‘Erzurumlu çiftçiler Avrupa tarım aletlerine ilgi gösteriyor’


Erzurum’da yerli tarım alet satışları geçmiş yıllara nazaran ciddi oranda düşüş gösteriyor. Erzurum çiftçisinin yerli tarım makinelerine değil daha çok Avrupa tarım aletlerine ilgili gösterdiğini söyleyen makine sanayi işletmecisi Sıtkı Yaşar, “Bir Avrupa merakı aldı başını gidiyor.” dedi.

1947 yılından beri tarım aleti üretip yurt içi ve yurt dışına satışı yapan makine sanayi işletmecisi Sıtkı Yaşar, Erzurum Çiftçisinin yerli tarım makinelerinden daha çok yabancı tarım makinelerine güvendiğini ve rağbet gösterdiğini söyledi. Yaşar, “Biz firma olarak 1947 yılından beri Erzurum’dan yurt içi ve yurtdışına tarım aletleri satışı yapıyoruz. Erzurum çiftçisi yerli tarım makinelerine değil, daha çok yabancı tarım makinelerine ilgi gösteriyor. Çiftçimizce yabancı tarım makineleri, yeril makinelerden daha kalite olduğu anlayışı hakim. Bu yanlış anlayış. Bugün ülkemizde ve Erzurum’da üretilen tarım aletleri yurt dışında üretilen tarım aletlerinden çok daha kalitelidir. Bizler kendi üretimimize artık inanalım. Avrupa'nın ürettiği ürünler kesin kalite anlayışından vazgeçelim.” diye konuştu.

Tarım alet satışlarında geçmiş yıllara oranla her geçen gün düşüklük yaşandığını ifade eden Yaşar, “Tarım makinelerin satışlarındaki düşüklüğün nedeni merdiven altı korsan satılan tarım makineleri. Buna devletimiz biran evvel dur demeli. Devletimizin çiftçiye verdiği makine ekipman desteği konusunda çiftçimiz yeteri kadar bilinçli değil. Çiftçimiz bilinçsiz tarım yapıyor. Bunun neticesinde de elbette verim alamıyorlar. Bizim elimizde tarım ve hayvancılık gibi bir değer var. Doğru yöntemlerle sektörde zirveye çıkabiliriz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER