ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 15:38

Erzurum'da kadın ve çocuk istismarına 'dur' denilecek


Erzurum'da cinsel istismar mağduru kadınlar ile sokakta çalıştırılan çocukların topluma kazandırılması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, "Toplumla Bütünleşme" ve "Elveda Sokaklar Merhaba Mutlu Yarınlar" projesini uygulamaya soktu.

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü istatistiklerine göre il genelinde 400 kadın ekonomik cinsel istismar mağduru olarak hayatını sürdürüyor. Ekonomik cinsel istismara maruz bırakılan kadınların mağduriyetinin giderilmesi, toplumda ahlaki çöküntünün önüne geçilmesi amacıyla SODES destekli, 'Toplumla Bütünleşme' projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında öncelikle kadınları istismara iten sebepler araştırılarak, ortadan kaldırılmasına yönelik stratejiler geliştirilecek. Ayrıca cinsel istismar mağduru kadınlara Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile proje paydaşı ilgili kurum ve kuruluşlarca da ekonomik, sosyal, kültüre ve psikolojik destek sağlanacak. Söz konusu kadınların yaşadıkları hallerinin ortadan kaldırılması, aile içi iletişimlerinin güçlendirilmesi, aile içi şiddet mağduriyetinin ortadan kaldırılması ile varsa madde bağımlılarının tedavileri yaptırılacak.

ÇOCUKLAR SOKAKLARDAN KURTARILACAK

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, ekonomik cinsel istismar mağduru kadınlar ile birlikte eş zamanlı olarak sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik de "Elveda Sokaklar Merhaba Mutlu Yarınlar 2" projesini başlattı. İl Müdür Yardımcısı Tamer Ekinci tarafından hazırlanan ve SODES tarafından 150 bin lira ile desteklenen projede, hedef kitle istismar edilen çocuklar. Çeşitli nedenlerle önceki yıllarda sokakta çalışmak zorunda kalan 135 çocuğa ulaşan İl Müdürlüğü, ilgili projeyle birlikte 200 çocuğa ulaşmayı amaçlamakta. Projeyle sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik çeşitli sanatsal, kültürel ve sportif kurs ve faaliyetler düzenlemek sokaktan, suç ve suç ortamlarından uzak kalmaları sağlanacak. Yine aynı çocuklardan herhangi bir okulda okuyanlara ise Çocuk Eğitim Merkezi'nde derslerini destekleyici etütler ve ailelerine yönelik çeşitli aile eğitimleri verilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu projeler ile toplumun dezavantajlı kesimini oluşturan kadın ve çocukların daha sağlıklı, güvenli bir yarına kavuşturulmasının planlandığını dile getirdi. Aynı yetkililer, kadın ve çocukların mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik çalışmaların ilerleyen dönemlerde artarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER