ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 13:54

Erzurum'da Gaziler Günü kutlaması


Erzurum'da Gaziler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 92. yıl dönümü Erzurum'da törenlerle kutlandı. İlk tören Yakutiye ilçesi Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde düzenlendi. Vali Vekili Abdurrahman İçyer'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklâl Marşı okundu.

Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Salih Mesçi, Sakarya Meydan Savaşı'nın kazanılmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) hükümeti tarafından 1921'de Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazi' unvanı verildiğini söyledi. Daha sonra Vali vekiliİçyer, Garnizon Komutan vekili Tümgeneral İhsan Batı ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Doğu ve Güneydoğu gazileri ile Kıbrıs ve Kore gazilerini tebrik etti.

Havuzbaşı'ndaki törenin ardından şehirdeki askeri kurum ve kuruluşların temsilcileri Karskapı'daki Asker Şehitliği'ni ziyaret etti. Komutanlar buradaki şehit kabirlerine kırmızı karanfil bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Gaziler Günü nedeniyle Vali Ahmet Altıparmak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'de yazılı mesaj yayınladı. Vali Altıparmak mesajında, "Yüce Türk Milleti’nin şanlı tarihi, milletimizin tüm bireylerine gurur veren, eşsiz zaferlerle doludur. Yüce Türk Milleti, tarih boyunca verdiği var olma mücadelesinden, daima alnının akıyla ve başarıyla çıkmasını bilmiştir. 19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğini göstererek, Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önderimiz Atatürk’e, “Gazi” unvanını vermiştir. Milletimizin geleneğinde, vatan, millet ve bayrak sevgisi, her sevginin üzerinde gelir. Bunun içindir ki, Türk insanı, vatan için ölmeyi bir görev bilmekte, oğlunu şehit veren anne ve baba, acısını yüreğine gömerek, “Vatan Sağolsun” diyebilmektedir.Vatan topraklarının ve Yüce Türk Milleti’nin bölünmez bütünlüğünün sonsuza değin korunması, Milletimizin de huzur ve güven ortamı içinde yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla, gazilik rütbesini alan gazilerimizle, yine bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizin dul ve yetimlerini bu anlamlı günde saygı ve sevgiyle selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler de yayımladığı mesajda, "Başta hükümetimiz olmak üzere bizler böyle kutsal bir payeye erişen, minnet borçlu olduğumuz gazilerimizin daha iyi bir hayat sürmeleri için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Vatan, bayrak, istiklâl ve daha başka mukaddeslerimiz uğruna çıkılan yolda geri dönmeyen şehitlerimiz ve en az onlar kadar kahraman gazilerimiz bu vatanın gerçek sahipleridirler. Onlara karşı ne yapsak azdır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere bıraktığı bu vatan köşesini daha fazla yaşanılır hale getirmek birazcık olsun gazilerimize ve şehitlerimize karşı yapacağımız en büyük görevlerdir. Bu şuurla çalışmalarımıza imza atıyor, kanlarıyla, canlarıyla bizlere bıraktıkları bu vatan köşesini daha mamur hale getirmeye devam ediyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER