ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 13:50

Erzurum ve Aydın arasında ticari ilişkiler canlanacak


Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) geçen yıl 'kardeş şehir' protokolü imzaladığı Aydın Ticaret Odası (AYTO) yönetimiyle ortak meclis toplantısı gerçekleştirdi.

İşadamı Dadaş ve Efe'ler ticari işbirliğini geliştirmek için harekete geçti. ETSO ve AYTO yönetim kurulu başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ortak meclis toplantısı düzenledi. Yönetim kurulu başkanları iki şehir arasındaki ticari ve kültürel iş birliğinin artırılması konusunda ortak görüş belirtti.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Aydınlı iş adamlarını Erzurum'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Yücelik, Erzurum ve Aydınlı iş adamlarının ticari ortaklık yapmaları çağrısında bulundu. Erzurum'un coğrafi olarak 4 ülke ile komşu olduğunu belirten Yücelik, Erzurum ve Aydınlı iş adamlarının komşu ülkelerdeki fuarlara birlikte katılıp, ticari ortak hareket etmelerinin anlamlı olacağına dikkat çekerek, "Yurtiçi ve yurt dışı fuarlara birlikte katılıp birlikte hareket edebiliriz. Ortak yatırımları imza atabiliriz." dedi.

"BÖLGESEL EKSİKLİKLERİMİZİ GİDEREBİLİRİZ"

AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Türkiye'nin iki farklı coğrafyasında ve iklimine sahip iş adamları olarak birbirlerinin eksikliklerini tamamlayabileceklerini dile getirdi. İki kardeş şehir arasındaki farklılıkların ancak işbirliği ile giderileceğine ve bunun da ekonomilerine canlılık kazandıracağına işaret eden Dokuzlu, "Bölgesel farklılıklarımız, eksikliklerimiz karşılıklı yapacağımız ticari ve kültürel işbirlikleri ile giderebiliriz. Erzurum'da zeytinyağı tüketimi az. Zeytinyağı üretimimiz çok fazla. Erzurumluların da bu sağlıklı yağdan tüketmesini istiyoruz. Aynı şekilde Erzurumlu yatırımcılar da Aydın'da cağ kebapçısı açabilir. Bu yöresel ve tarihsel damak tatlarımızı paylaşabiliriz." açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER