ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:18

Erzurum 2. OSB’nin imar planı askıya çıkarıldı


Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı ve 2. OSB Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Saim Özakalın, 2. OSB’nin imar planlarının Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldığını belirtti.

Erzurum Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak, 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili bilgi verdi. Açıklamada; “12 Ocak 2012’de alt yapı projeleri ihalesi yapıldı. Hali hazır haritalar çizilerek, avam projeleri hazırlandı. Akabinde İmar ve parselasyon planlarının hazırlanarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gönderildi. İmar planı onaylanarak askıya çıkarıldı. 1 aylık askı süresinin dolmasının ardından çizilen plan ve projelerin uygulamaya konulması ihalesi yapılacak.” denildi.

Özakalın, Erzurum’da OSB’de yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin bir an önce tamamlanmasını beklediği, Erzurum-Pasinler kara yolunun 5. kilometresindeki Güney Taşsırtı mevkiinde bulunan 216 hektarlık 2. OSB’nin, 2001’de tüzel kişiliğine kavuştuğunu ifade ederek, “Ayrıca, imar planına esas olacak jeolojik ve jeoteknik raporları hazırlatılarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan rapor, 11 Mayıs 2005’te Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Buna mukabil, 21 Mayıs 2010’da müteşebbis heyet ve yönetim kurulu oluşturularak, ilk etap da 50 hektarlık alan için 2004-2015’te kullanılmak üzere 6 milyon 900 bin lira kredilendirildi.” şeklinde bilgi verdi.

Özkalın, 2. OSB planının askı sürecinin ardından, içme suyu, kullanma suyu, atık su, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik, yol, telekom, altyapı sistemine ait projeler, arıtma tesisi yolları, haberleşme şebekesi, drenaj işleri ve doğal gaz alt yapı tatbikat projelerinin çizilmesine geçileceğini kaydetti. Çizilen plan ve projelerin uygulamaya konulması için ihale yapılacağını dile getiren Özkalın, ETSO Meclisi ve Yönetim Kurulu olarak da, 2. OSB ile ilgili yapılan çalışmaların her adımını yakından takip ettiklerini söyledi.

40 parselden oluşan Erzurum 2. OSB 1. etap arazi kullanım tablosu ise şu şekilde oldu: 290 bin 742 metrekare toplam alan içinde yüzde 55 sanayi alanı olacak. Eğitim alanı yüzde 1,96, sağlık koruma bandı yüzde 16, yönetim alanı yüzde 1,15, Hizmet alanı yüzde 3,68, dini tesis alanı yüzde 0,86, park yüzde 7,69, arıtma tesisi 2,43, yol yüzde 9,94 olacak. 2. OSB’de ticaret, sağlık ve sosyal alanı bulunmuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER