ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:56

Erzincan’ın bitki potansiyeli araştırılıyor

Erzincanın bitki potansiyeli araştırılıyor


Erzincan’da yetişen doğal bitki potansiyelinin araştırılması ve bitkilerin kullanımının değerlendirilmesi hususunda çalıştay düzenlendi. Çalıştayda endemik bitki türlerinin çeşitliliği ve bu türlerin gerek ekonomiye, gerekse doğaya sağlayacağı katkılar üzerinde bilgi alış-verişinde bulunuldu.

Erzincan Üniversitesi ve Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Erzincan İlinin Doğal Bitki Potansiyeli ve Sürdürülebilir Kullanım Olanakları Çalıştayı’ Hukuk Fakültesi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya; Erzincan Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Belediye Başkanı Yardımcısı Mehmet Şireci, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Taş, kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra üniversite öğretim üyeleri katıldı.

TÜRKİYE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİKTE DÜNYANIN 9’UNCU ÜLKESİ

Erzincan'ın Doğal Bitki Potansiyeli ve Sürdürülebilir Kullanım Olanakları Çalıştayı hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, "Çalıştay, ülkemizin biyo çeşitliliği ve doğal kaynaklarını özellikle bölgemizin ve ilimizin endemik, nadir, hassa ve nesli tehlike altında olan ve bu türleri tanıtmak, halkın bu konuya duyarlılığını artırmak, biyolojik çeşitlerin belirlenmesine, izlenmesine, araştırılmasına ve biyolojik çeşitliliğin ekonomiye kazandırılmasına yönelik mevcut bilgilerin paylaşımının sağlanması. Ülkemiz biyolojik çeşitliliği bakımından dünyanın en fazla çeşit bulunan ülkelerden bir tanesidir. Dünya’da 9’ncu sırada yer almaktadır. Birçok bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Bölgemizde ki ve özelikle Erzincan’da ki biyolojik bitkisel çeşitliliğin tespiti noktasında çalışmalar ve adımlar atılmaktadır. Bu çalıştayda da yapılması gereken konular üzerinde fikir alış verişinde bulunulacaktır." şeklinde konuştu.

ÇALIŞTAYDA KARARLAR ALINIYOR AMA UYGULANMIYOR

Erzincan’da 25 yıldır birçok çalıştaya katıldığını ancak yapılan çalıştayda alınan kararların ve uygulanmasının bir türlü hayata geçirilmediğine dikkat çekerek konuşmasına başlayan, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Taş, "Bu çalıştaylar daha öncesinde tekrardan yapılmıştı. Çalıştay da bir çok kararlar alınmıştı. Ben 25 yıldır Erzincan’dayım bu kararların hiçbirisi yapılmadı. İnşallah bu çalıştay ve bu çalıştay sonrasında ortaya yapılacak olan bilimsel sonuçlar ve hepsi olmasa bile bir kısmını hayata geçirilmesi noktasında önemli olur diye düşünüyorum." dedi.

Vali Yardımcısı Fatih Kaya, çalıştayda yaptığı konuşmada şunlara yer verdi: "Ülkemizde ve dünyada gelecekte ki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi çevre olacak. Çevreye verdiğimiz önem, enerjiye duyduğumuz ihtiyaç ve başka şeylere duyduğumuz ihtiyaçtan dolayı çevreyi çok mahrum ediyoruz. İnşallah ileride çevreye daha duyarlı, doğal bitki örtüsüne daha duyarlı, bir toplum olarak, birçok konuda gelişir ve dünyanın en çok çeşitli endemik bitkilerine sahip bir ülkesi olarak da endemik bitkilerimizi koruruz." şeklinde açkılamada bulundu.

Çalıştayda daha sonra bitki türleri ile ilgili öğretim üyeleri yaptıkları çalışmalar ve Erzincan genelinde endemik bitki türlerinin korunması ve ekonomiye kazandırılması noktasında atılması gereken adımlar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER