ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:32

Erzincan’da kırsal kalkınma atağı başladı


Çiftçilerin mesleki yeterliliklerinin iyileştirilmesi, tarımsal altyapı ve üretim teknolojisinin yenilenmesi, tarımsal ürünlerin işlenmesi, yöre ekolojisine ve pazar taleplerine duyarlı üretim planlaması, kırsal alanların altyapısının geliştirilerek modern görünüme kavuşturulması gibi çeşitli alanlarda Erzincan Valiliği koordinasyonunda birçok proje yürütülüyor.

Yürütülen bu projelerle ilgili bir değerlendirmede bulunan Vali Abdurrahman Akdemir, "Göçer hayvancılık sektörünün yaşam standartlarının yükseltilerek, güneş enerji sistemlerinin hayvancılık sektöründe kullanımının yaygınlaştırılması, hayvan yetiştiriciliği yapan göçerlerin elektrik ihtiyacını doğal yollardan karşılanmasını amacıyla Aydınlık Çadırlar Projesi kapsamında İliç ilçesinde yaklaşık 100 aileye güneş paneli dağıtıldı. Kırsal kesimin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, kırsal alanların fiziki ve sosyal altyapı, çevre kalitesi gibi konularda gelişmişlik farklarının azaltılarak modern bir görünüme kavuşturulması amacıyla köylerde yürütülen altyapı yatırımları kapsamında 2013 yılı içerisinde ve 2014 yılında köy meydanları ve çevre düzenlemeleri için yaklaşık 1,5 milyon TL’lik bir kaynak ayrılarak köylerin daha modern bir görünüme kavuşacması hedefleniyor." dedi.
Cipslik patates üretimine geçilmesinin pazarlama sorunlarını ortadan kaldırması ve bölgenin kalkınmasında büyük bir rol oynayacak olan sözleşmeli cipslik patates üretimine geçilmesi amacıyla dünyanın en büyük gıda firmalarından birisi olan Pepsico firmasıyla görüşülerek deneme çalışmaları başlatıldı.
Erzincan’ın meyvecilik alanında en önemli ürünü elmada hasat döneminin başlaması ile birlikte Erzincan’da üretilen elmalar konsantreye dönüştürülüp, İspanya’ya ihraç edilerek bebek maması olarak dünya bebeklerinin beğenisine sunuldu.
Tarımsal altyapı ve üretim teknolojisinin yenilenmesi, Erzincan’da modern tarıma geçilmesi projeleri kapsamında Erzincan genelinde makine ve ekipman hibesi almaya hak kazananlara makineleri teslim edildi. 2013 yılında Erzincan genelinde 410 çiftçiye makine ve ekipman desteği verildi ve 750 bin TL tutarında hibe desteği sağlandı. İl genelinde tarım alanında ekonomik projeler kapsamında 45 proje hayata geçirildi ve bu projeler kapsamında yaklaşık 10 milyon TL hibe desteği verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER