ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 15:01

"Ergenlik döneminde çocuklarla inatlaşmayın"


Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü psikologlarından Oya Birsen, "Ergenlik döneminde asileşen, sürekli aile içinde çatışma içinde olan çocukla inatlaşmayın. Aksi takdirde sorunlar daha fazla içinden çıkılmaz hale gelecektir." uyarısında bulundu.

Kahramanmaraş Piazza Alışveriş Merkezi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde ücretsiz başlatılan 'Anne-Baba Destek Programı' kapsamında velilere eğitim semineri verildi. Psikolog Oya Birsen tarafından gerçekleştirilen seminerde yaz tatilinin ardından okula başlayan çocuklarla aileler arasındaki iletişimin okul başarısına etkileri ve ergenlik döneminde aile-çocuk arasında yaşanan çatışmalara dikkat çekildi.

Ergenlik döneminde çocuğu olan ailelerin çevrelerine, "Asi, hırçın, evde huysuz, dışarıda sıkılgan, durgun ve dalgın, sorumsuz, kendi başına buyruk, alıngan ve karamsar, kural tanımıyor." gibi yakınmalarında bulunduğunu vurgulayan Psikolog Birsen, "Bu durum ergenlik dönemindeki her çocukta olağandır. Bu dönemde ailelere sabırlı olmak düşüyor. Yapılmaması gereken en önemli şey de inatlaşmamak. İnatlaşırsanız sorunları içinde çıkılmaz hale getirirsiniz. Olgun davranın. Sorunları akılcı yoldan, konuşarak çözümlemeye çalışın." dedi.

OKUL FOBİSİ

Okula yeni başlayan çocuklardaki okul fobisine de dikkati çeken Birsen, "Okul dönemi gelince çocuklar annelerinin güvenli kucağından ve alıştıkları evlerinden uzakta yeni bir hayata başlıyor. Bazı çocuklar için bu başlangıç psikolojik olarak çok sancılı geçebiliyor." diye konuştu.

İlkokul birinci sınıfa başlayan çocukların okul fobisini yenmeleri ve başarılı olmaları için ailelere tavsiyelerde bulunan Birsen, şunları kaydetti: "Anne babasının ilgisine alışmış olan çocuk, sınıfta da aynı ilgiyi beklediği için hayal kırıklığı yaşayabilir. Çünkü öğretmenin ilgisini sınıftaki diğer çocuklarla paylaşmak zorundadır. Okul öncesi okul ortamı ve öğretmen ilişkileri ile ilgili kendi yaşantılarınızdan örnekler verin. Başlangıçta sizin de yaşadığınız kaygıları onunla paylaşın. Okul ile ilgili negatif konuşmalardan kaçının. Çocuğunuz kreşe ya da okula gitmek istemiyorsa pes etmeyin."

"ÖDÜL RÜŞVETE, CEZA ŞİDDETE DÖNMESİN"

Birsen, çocukta ödül ve ceza algısına değinerek, "Toplumsal yaşamda kuralların yerleşmesi için ödül ve ceza sistemlerinden yararlanılır. Aile içinde de kullanılabilir. Burada hassas nokta ödülün rüşvete, cezanın da şiddete dönmemesidir. Ceza şiddet olmamalı sevilen bir aktiviteden kısıtlanmak şeklinde uygulanabilir. Cezanın etkinliği için istenmeyen davranıştan hemen sonra verilmesi ve caydırıcılığının olması, kısıtlamanın çocuğu o davranıştan uzak tutabilmesi gerekir." şeklinde konuştu.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER