ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:19

Ereğli, Erdemir haricinde yeni yatırım çekmek için çırpınıyor

Ereğli, Erdemir haricinde yeni yatırım çekmek için çırpınıyor


Zonguldak Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçede ve bölgede yeni istihdam alanları oluşturulması için Erdemir'in her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdiğini açıkladı.

Makamında basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Halil Posbıyık, otomotiv sanayinin bölgeye çekilmesini temin etme adına Erdemir'in 150 milyon dolarlık bir galvaniz hattını 1 ay içerisinde temelini atacağını açıkladı. Dünyada ve Türkiye'de teşvikler kadar hammaddeye yakınlığın ve üretilen mamulun pazara sevk edilmesinin önemli bir yerinin bulunduğunu anlatan Başkan Posbıyık, Ereğli'nin bu konu da Erdemir nedeniyle bir çok avantajı barındırdığına dikkati çekerek şöyle konuştu: " 2011 yılında boru profil sanayi 1 milyon 640 bin ton, genel imalat sanayi: 523 bin ton, otomotiv ve otomotiv yan sanayi: 510 bin ton, beyaz eşya ve dayanıklı ev aletleri: 270 bin ton, ambalaj sanayi: 201 bin ton,
çelik servis merkezleri de toptan ticaret ve ikincil üreticilerle birlikte 1 milyon 650 bin ton malzeme alımını Erdemir'den yaptı. Erdemir çeliği üretiyor; ama maalesef bu çeliğin bölgemizde hali hazırda profil fabrikaları haricinde ciddi bir kullanıcısı yok. Yöremizin en büyük sıkıntılarından biri de bu." dedi.

Erdemir'in yeni yatırımcıları bölgeye çekme adına liman başta olmak üzere laboratuvar ve atölyelerini açma sözü verdiğini anlatan Posbıyık, "Erdemir 5 milyon tonluk çelik üretimini gerçekleştirirken, yan sanayi olarak nelere ihtiyacı varsa, bu ihtiyaçlarını da bölgemize yatırım yapacak olan bu firmalardan almaya hazır olduğunu da ifade ediyor. Erdemir’in çelik üretiminde kullandığı önemli malzemeler ise raporda nihai ürün ambalaj malzemeleri, silindir imalatı malzemeleri, cüruf potaları imalatı malzemeleri, merdane, demiryolu makas ve yedekleri, işçi sağlığı ve güvenliği malzemeleri, refrakter malzemeleri olarak listeleniyor. Burada ilginç bir nokta daha karşımıza çıkıyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde, toplam 8 buçuk milyon ton sıvı çelik üreten iki büyük demir-çelik fabrikası olmasına rağmen bölgemizde bugüne kadar refrakter malzemesi yatırımı yapılmamıştır." diye konuştu.

Başkan Posbıyık, ham çelik sanayinin Türkiye’de doğrudan 34 bin 800 kişinin istihdamını sağladığını, diğer yan sektörlerdeki istihdamın ise 200 bin kişi olduğunu belirterek, " Bu çok önemli bir rakamdır. Bu sektör tek başına 250 bin kişilik önemli bir istihdam alanı yaratmakta ve rekabet gücüyle en hızlı büyüyen iş kolu olarak göze çarpmaktadır. Bu pastadan hak ettiğimiz payı almak, Karadeniz Ereğli’deki ve Alaplı’daki esnaf örgütlerinin, sanayi odalarının, muhtarlar derneklerinin bir araya gelerek ortak akıl grubu oluşturup tek ses olmasından geçiyor. Günümüz koşularında siyasi iradenin yatırımcıya ancak eldeki imkanları gösterme şansı var. Tercih, sermaye sahibinin, yani yatırımcının. Kimse parasını riske etmek istemez. Burada siyasi iradeye düşen görev, bu yatırımcıların bölgedeki imkânlarımızı da görmesinin sağlanmasıdır." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER