ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 15:11

'Erciyes muazzam bir kayak merkezi'

Erciyes muazzam bir kayak merkezi


Dünyadaki kış turizminden aldığı yüzde 25'lik payla dünyanın en önemli kış turizm merkezi olan Avusturya'daki kayak merkezlerinin sahipleri ve üst düzey yöneticileri Erciyes'i görmek için Kayseri'ye geldi. Erciyes kış turizm merkezinden çok etkilendiklerini belirten iş adamları, Erciyes'in birkaç sene içinde muazzam bir kayak merkezi olacağını söyledi.

Erciyes'te hem kayak yapan hem de gondola binerek zirveye yakın istasyonlara çıkan ve pistleri inceleyen Avusturyalı iş adamları Erciyes'e hayran kaldı. Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Yücel İkiler, 10 ayrı kayak merkezinin yöneticisine Erciyes'teki tesisleri gezdirdi ve maket üzerinde Erciyes Master Planı hakkında bilgiler verdi.

Avusturya heyetinde yer alan Skidata AG Yönetim Kurulu Başkanı Franz Holzer, 25 farklı noktada ticaret yapan ve 600 işletmesi bulunan uluslararası bir firma olduklarını belirtti. Dünya çapındaki kayak merkezlerini gezdiklerini ifade eden Holzer, "Kayseri'deki kış turizmine yönelik gelişmelerden dolayı Erciyes'e geldik. Çok etkilendik. Erciyes'in birkaç sene sonra muazzam bir kayak merkezi olacağını düşünüyorum" dedi.

Avusturyalı iş adamlarından Franz Padinger de 2000 yılından beri Erciyes'e geldiğini ve her gelişinde gördüğü değişimden dolayı çok etkilendiğini belirtti. Avusturya'daki birçok kayak merkezinin sahibi ve üst düzey yetkilileri ile Kayseri'ye geldiklerini dile getiren Padinger, Türkiye'deki kayak turizminin geldiği noktayı görmek istediklerini kaydetti.

Kış turizminin bilirkişisi denilebilecek iş adamlarını Erciyes'te ağırlayan Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı da Erciyes'in yavaş yavaş dünya çapında ismini duyurmaya başladığını belirtti. Tur operatörlerin Erciyes'i paketlerine dahil ettiklerini ve önümüzdeki yıllardan itibaren Erciyes'i çok ciddi bir turist kitlesinin ziyaret edeceğini ifade eden Cıngı, "Avusturyalı misafirler Alpler'de kayak merkezi sahibi olan kişiler. Dünyanın kayak sektöründeki yüzde 25 ağırlığını Avusturya karşılıyor. Çalışmalarımız orada duyulduğu için geldiler ve hakikaten büyülendiler. Özellikle belediyenin böylesi devasa bir yatırıma girmiş olması kendilerini çok şaşırttı, çünkü Avrupa'da bu işler özel sektörce yapılıyor. Pistlerimizi, pistlerin entegrasyonunu ve istasyonlarımızı çok beğendiler. Sektörün bilirkişilerinden beğeni almak biri çok mutlu etti" diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER