ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 10:53

Erbaa’da atık yağlar ekonomiye kazandırılıyor

Erbaada atık yağlar ekonomiye kazandırılıyor


Tokat’ın Erbaa ilçesinde belediyenin 2011 Mart ayında başlattığı Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesi ile yağlar ekonomiye kazandırılıyor.

    Proje ile ilgili bilgi veren Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, “Su ve toprak kirliliğinin önlenmesi amacıyla bitkisel atık yağların ayrı toplanması için 2011 yılında 43 iş yerine tebligat yaptık. İlçe genelinde tüm lokantalar, yemek üretim tesisleri, okul kantinleri, büfeler, otel mutfakları, fast food satış noktaları ve fabrika yemekhanelerinden çıkan bitkisel atık yağların toplanması için bu yerlerle atık yağ toplayan firmalar ile sözleşme yapılmasını sağladık. Ayrıca bitkisel atık yağları biriktirme bidonları Belediyemiz giriş katına bıraktık. Proje hakkında bilgilendirme yapıp hazırlanan proje afişlerini lokantalara ve yemekhanelere asarak halkımızın bilinçlenmesi sağlamayı amaçladık." dedi.

    Ev hanımlarının projeye karşı duyarlılığının kendilerini sevindirdiğini kaydeden Yenihan, "Belediyemizin giriş katına koyduğumuz atık yağ bidonuna atık yağlarını getiren ev hanımları çevreye katkı sağlamak ile beraber atık yağlarını bidona döktükten sonra hediyelerini de alıyorlar.
Belediyemizin tüm çalışmalarını çevre ve insan odaklı olmasına özenle dikkat ediyoruz. Bu çalışmalar Çevremize katkı sağlamakla beraber, bitkisel yağların biyodizel yakıta dönüştürülmesi ile de ülke ekonomisine katkı sağlamış oluyoruz. Bizler gelecek nesillerimize içilecek su, ekilecek toprak bırakmak istiyorsak çevre odaklı çalışmalara çok daha önem vermemiz gerekiyor. Biz bu hususu bir kul hakkı olarak görüyor ve tüm çalışmalarımızı bu düşüncemize göre şekillendiriyoruz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER