ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 14:40

Enervis, OSB'de yüzde 40 oranında enerji verimliliği sağladı

Enervis, OSBde yüzde 40 oranında enerji verimliliği sağladı


Ewe Turkey Holding grup şirketi olan ve enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren Enervis, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yürüttüğü pilot uygulamada yüzde 40 oranında enerji verimliliği sağladı.

Çalışmalarını ve verimliliğin püf noktaları hakkında 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda bilgi veren Enervis Birim Yöneticisi Sedat Vatandaş, bazı projelerden örnekler sundu. Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki tekstil ve otomotiv firmalarına enerji danışmanlığı yaptıklarını anlatan Sedat Vatandaş, “Grup şirketimiz olan EWE AG’den gelen uzmanlar ile birlikte geliştirdiğimiz enerji etüt çalışmaları sayesinde yüzde 40’a varan verimlilik iyileştirme potansiyelleri tespit ettik.” dedi.

“EN SIK YAPILAN HATA, ISITMA, SOĞUTMA VE AYDINLATMA SİSTEMİNİN PLANSIZ YAPILMASI”

Firmanın aydınlatma sistemini, ölçüm ve analizler ışığında değerlendirerek sonuçlar elde ettiklerini anlatan Sedat Vatandaş, sanayi tesislerinde yapılan hataları şu şekilde sıraladı, “Sanayi tesislerinde sıklıkla rastlanan, artan üretim kapasitesine paralel olarak büyüyen tesisin, ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi altyapı ihtiyaçlarının plansız şekilde revize edilmesi oluyor. Aydınlatma sistemlerinin enerji verimsiz ürünler kullanılarak tasarlanması üretim kalitesini düşürdüğü gibi iş sağlığı ve güvenliğini de tehlikeye atıyor. Yetersiz aydınlatma sonucu ışık şiddetinin az olması nedeniyle üretimde kalite kayıplarına ve ne yazık ki iş kazalarına sebep olabiliyor.”

Aydınlatmanın enerji verimliliği kapsamında değerlendirilmesi gereken konulardan sadece biri olduğu dile getiren Vatandaş, Türkiye’de sanayi kuruluşlarının enerji verimliliğine önemli ölçüde iyileştiremeye açık alanları olduğunun altını çizdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER