ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:06

Elma karalekesi hastalıgına dikkat


Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iklim ve mevsim koşulları nedeniyle uyanmaya başlayan elma-armut bahçelerinde karaleke hastalığı riskinin arttığı belirtildi.

Yağışların, yüksek nem ve uygun sıcaklıklarda hastalığın gelişimini hızlandırdığını kaydeden yetkililer, “İlimizdeki farklı bölgelerde bulunan elektronik tahmin ve erken uyarı cihazlarından alınan veriler de hastalık riskini göstermektedir. Bu nedenle ilimizdeki elma ve armut üretimi yapan çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu hastalığa karşı, elma ve armut bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir. Üreticilerimizin özellikle belirtilen dönemlerde, bahçelerini mutlaka ilaçlı bulundurmaları gerekmektedir. Birinci ilaçlama çiçek gözleri kabardığında dal sıracası bulunan yerlerde ise 3 -5 gün önce yapılır. Bu dönemde göztaşı ve kireç karışımı olan, yüzde 1 veya 2’lik bordo bulamacı uygulaması en etkili uygulamadır. Ancak sonraki dönemlerde farklı ilaçlarla yapılacak olan ilaçlamalar da asla ihmal edilmemelidir. İkinci ilaçlama, pembe çiçek tomurcuğu döneminde çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde çiçek taç yapraklan yüzde 70-80 dökülünce, dördüncü ve diğer ilaçlamalar ise meteorolojik koşulların hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda; kullanılan ilaçların etki süreleri dikkate alınarak 7 -15 gün ara ile uygulanmalıdır.” dedi.

Her uygulamada farklı etkili maddeye sahip ilaçların kullanılmasının hastalıklarla mücadelede başarı oranını artırdığını hatırlatan yetkililer, ilaçlamanın etkili olabilmesi için yağışın olmadığı günlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER