ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:17

Elektriksiz 1 saat, 600 milyon Euro zarar demek


Büyük firmaların rekor sayıda işçi çıkarmayı planlaması Alman endüstrisini kritik bir döneme girmeye zorluyor. Bu firmalardan biri de enerji devi RWE. Şirketin Hollanda asıllı patronu Peter Terium geçtiğimiz dönemlerde yaşanan krizlere karşılık vermek ve firmanın varlığını kurtarmak için önemli projeler açıklamıştı. En dikkat çekici tasarruf programı ise yaklaşık 10 bin kişiyi işten çıkaracak olması.

Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Terium, krizin birçok sebebinin kendi iradelerinin dışında geliştiğini söyledi. Bunlara örnek olarak yanıcı madde vergisi ve Fukuşima faciasını gösteren işadamı, bunun gibi birçok etkenin enerji firmalarının kazancını azalttığını dile getirdi. Terium, “Santrallerin yenilenmesi, modernize edilmesi ve tadilattan geçirilmesi gerekiyor. Fakat artık bu işte kar payı o kadar düşüyor ki, firmalar bu masraflara neden gireceklerini soruyor, hatta santralleri işletmekten vazgeçiyor.” dedi.

Son zamanlarda çevreci enerjiye yapılan vurgu yüzünden borsada yüzde 30 ila yüzde 40 değerinde kayıplar yaşayan RWE’nin bu durumunu diğer enerji devlerinde de görmek mümkün. Aynı dertlerden mustarip birçok Avrupalı enerji firması da bu işten büyük oranda çekilme planları yapıyor. Terium’a göre Avrupa genelinde yakın zamanda büyük ölçüde enerji kıtlığı yaşanacak. Bilimsel araştırmalar da bu tahmini destekliyor. Hamburg Ekonomi Enstitüsü (HWWI) enerji uzmanı Andre Wolf, Alman enerji ağının geçiş sürecinde güç kaybı yaşayacağını, bunun da beklenmedik genel kesintilere sebep olabileceğini kaydetti.Wolf’e göre Almanya’da bir saatlik elektrik kesintisi 600 milyon Euro’luk zarara anlamına geliyor. Sadece Berlin’de bir saat elektrik kesintisi ise 22,74 milyon Euro zarar demek.

Bütün bu gelişmeler siyasette de ciddi sorunlar üretecek bir karakter taşıyor. Örneğin KRV iktidar koalisyonundaki yerini koruyan Yeşiller’in çevreci yaklaşımı ile bu konuda katı tavrı Sosyal Demokratlar tarafından eleştiriliyor. KRV Başbakanı Hannelore Kraft’ın (SPD) on binlerce işçinin işini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldığı bu durumda işçilerin yanında yer alması koalisyonda büyük anlaşmazlıkların olabileceğine işaret ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER