ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 20:26

Elektrik dağıtım şirketi mağdur etti


Almanya'da tüketiciye ucuz elektrik sağlama iddiası ile piyasaya giren, ancak iflas eden Flexstrom şirketi birçok vatandaşı mağdur etti. Flexstrom şirketinin iflasından 835 bin müşteri etkilenirken bunların içinden 130 bininin ise şirketten 70 milyon Euro alacağı olduğu belirtiliyor.

Flexstrom müşterilerini ucuz elektrik vaadiyle diğer şirketlerden çekmiş, ancak şirket elektrik fiyatlarına zam yapınca müşteriler başka şirketlere yönelmişti. Şirketin iflasından sonra atanan kayyum, şirket kurucularından da para istiyor.

Şirketin kurucuları Robert ve Thomas Mundt kardeşlerin iflas kararından kısa bir süre önce yine kendilerinin olan ve zarar eden Optimal Grun GmbH şirketini Flexstrom'a sattığı ve 6 milyon Euro haksız kazanç elde ettikleri öne sürülüyor.

Flexstrom şirketi geçtiğimiz nisan ayında iflas kararını açıklamıştı. Teldafax’tan sonra Flexstrom enerji piyasasında ikinci iflas eden şirket olmuştu.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI

Bu arada savcılık şirket kurucularına karşı dolandırıcılık şüphesi ile soruşturma açtı. Şirketin Berlin'deki merkezini de ekim ayı sonunda boşaltacağı ve içinde bulunduğu gayrimenkul sahibine 187 bin Euro kira borcunun olduğu belirtiliyor.

Öte yandan kayyumun, Flexstrom'ün iflas kararından kısa bir süre önce yöneticilerine verdiği 1,7 milyon Euro'luk primleri de kanunlara aykırı bulduğu ve bu parayı geri istediği ifade ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER