ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 16:55

Elazığ'da 'Ayasofya camiye dönüşsün' kampanyasına destek

Elazığda Ayasofya camiye dönüşsün kampanyasına destek


Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şubesi yetkilileri tarafından düzenlenen "İmzanla Zincirleri Kır" kampanyası Elazığ'da yoğun ilgi gördü.

Elazığ merkez PTT Meydanı'nda düzenlenen imza kampanyasına çok sayıda vatandaş katıldı. Kampanya hakkında açıklamalarda bulunan Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şube Başkanı Recep Koca, Ayasofya’nın bir an önce camiye dönüşmesi için başlattıkları ‘’İmzanla Zincirleri Kır’’ kampanyası çerçevesinde 14 milyon 741 bin 543 imza toplandığını belirterek, ülke genelinde tüm şehirlerde bu kampanyanın yürütüldüğünü ve kısa bir süre içerisinde halkın yoğun bir teveccühü ile karşılandığını ifade etti.

Koca, "İmzanla Zincirleri Kır" kampanyası çerçevesinde insanların hafızasında Ayasofya Cami'nin İstanbul’un fethinin sembolü olduğunu ifade ederek “Ayasofya Camii İslam’ın küfre galebesinin sembolüdür, Ayasofya Camii İslam’ın Avrupa’daki zaferinin nişanesidir" dedi.

Kampanyaya destek olan vatandaşların, Ayasofya Camii’ni böyle mahzun halde bırakmak niyetinde olmadıklarını belirten Koca, "Kendinde tarihine bağlılık hisseden herkes Ayasofya Camii’nin Fatih Sultan Mehmet Han tarafından tüm İslam ümmetine emanet edildiğinin farkındadır." şeklinde konuştu.

Ayasofya'nın mutlaka camiye dönüştürüleceğini ve bu mahzun halinden kurtulacağını belirten Koca, "Ayasofya’nın cami oluşu en başta Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinin bir gereği olduğuna dikkat çekerek, ikinci olarak İstanbul’un fethinin bir gereğidir. Üçüncü olarak milli iradenin tezahürünün bir gereğidir. Dördüncü olarak ise bu ülkenin bağımsızlığının bir gereğidir" diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER