ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 13:46

El sanatları sempozyumla tanıtılacak

El sanatları sempozyumla tanıtılacak


Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, kentte düzenlenen sempozyum etkinliklerine bir yenisini daha ekleyeceklerini söyledi.

Belediye olarak şehrin 800 yıllık tarihini kayıt altına almaya çalıştıklarını belirten Poyraz, Kahramanmaraş tarihi zengin bir kültüre sahip. İlimizde 300 yıl hüküm sürmüş olan Dulkadiroğlu Beyliği geriye birçok eser bırakmış ” dedi. Daha önce 300’e yakın bilim adamının katılımıyla gerçekleştirilen Maraş Sempozyumu sonuç bildirisini kitaplaştırdıklarını anımsatan Poyraz, “ Yaklaşık 400 yıl Osmanlı himayesinde kalan şehrimizde Osmanlının bıraktığı eserleri görmekteyiz. Bilim adamlarımız tarihimizi araştırma yönünde çok güzel ve değerli çalışmalar yapıyorlar. Ama yapılan bu çalışmaları anlatacak mekan ve zaman bulamıyorlar. Bizler de bu noktada sempozyumlar düzenleyerek hem bilim adamlarımızın araştırmalarını anlatma zemini hazırlıyoruz, hem de gelecek nesillerimize tarihimizi aktarmış oluyoruz” diye konuştu

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI CEVDET KABAKCI

Nisan ayında düzenlenmesi planlanan sempozyuma ilişkin bilgiler veren Kahramanmaraş Belediye Başkan Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Cevdet Kabakcı ise, çalışmaların Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Kahramanmaraş Belediyesinin imzaladığı ortak protokol çerçevesinde yürütüleceğini belirtti.

Kahramanmaraş El Sanatlarını Araştırma, Geliştirme, Tanıtım projesi kapsamında, ‘Türk ve Dünya Kültüründe Kahramanmaraş Uluslararası Sempozyumu’, düzenleyeceklerini aktaran Kabakcı, sempozyumun 18-20 Nisan tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Kahramanmaraş’a özgü kültürel değerlerin gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerektiğini ifade eden Kabakcı, şunları kaydetti; “Bu sempozyumun amacı, Türk Kültürünün önemli belgeleri niteliğindeki el sanatları ve halk kültürü boyutlarının bilim adamları tarafından tartışarak, yapılan çalışmaların genç kuşaklara yansıtılmasını sağlamaktır. Ayrıca; Proje çerçevesinde Kahramanmaraş Belediyesi tarafından restore edilen çarşıların açılış töreni de yapılacaktır. Düzenlenecek Uluslararası Sempozyuma yurt içi ve yurt dışından katılmayı arzu eden bilim adamlarının kendi çalışma alanlarında teorik ve uygulamalı bilimsel çalışmalarını paylaşmalarına imkan verilecektir. Ayrıca el sanatları çarşısında katılımcıların ustalardan bilgi alması da sağlanacak.

3 gün sürecek olan bu sempozyumda, sözlü bildiriler, el sanatları sergileri ve tanıtım gezileri gibi faaliyetlere de yer verilecektir”.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER