ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:09

Ehliyet alanların sayısı azaldı


Almanya'nın Baden Württemberg (BW) eyaletinde ehliyet alanların sayısı düşüyor. Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi tarafından Flensburg’da yapılan açıklamaya göre, geçen yıl eyalette yeni ehliyet alanların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,7 oranında düşerek 215 bin 727’ye geriledi.

Almanya genelinde ise ehliyet alma oranı yüzde 2,6 oranında düştü. En büyük düşüş ise yüzde 7,5 oranıyla Saksonya-Anhalt eyaletinde oldu. Ehliyet yazılı sınavını başaramayanların oranı Almanya genelinde yüzde 28,9 iken BW’de yüzde 30,1 oldu. Direksiyon sınavında ise en başarılı eyalet yüzde 20,4 kaybetme oranı ile Hessen olurken, BW yüzde 22,3 ile ikinci sırada yer aldı.

EYALET YAŞLILAR KONSEYİ’NDEN EĞİTİM TAVSİYESİ

BW Yaşlılar Konseyi ise yaşlı sürücülerin mutlaka durumlarını gözden geçirerek gerekiyorsa sürüş egzersizleri yapmalarını tavsiye etti. Yaşlılardan sürüş egzersiz derslerine katılmalarını isteyen Yaşlılar Konseyi’nden Roland Sing, bunun için ideal periyodun iki yıl olduğuna işaret etti.

Araçların 30-40 yıl önceki araçlar olmadığına dikkat çeken Sing, sürüş egzersiz derslerinin önemini açıklamak için geçtiğimiz hafta Karlsruhe yakınlarında bir alışveriş merkezinin parkında 88 yaşındaki bir sürücünün sebep olduğu ölümlü kazayı örnek gösterdi.

Alışveriş merkezinin parkından aracı ile çıkan 88 yaşındaki sürücü bir annenin ölümüne, iki kızının da yaralanmasına sebep olmuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER