ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 19:14

Eğitim Fakültesi öğrencileri, minik kardeşlerine ders veriyor

Eğitim Fakültesi öğrencileri, minik kardeşlerine ders veriyor


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında öğrenci kardeşlerine ders veriyor. Fakülte öğrencileri, orta öğretimdeki öğrencilere yaptıkları etütlerle öğrencilerin not ortalamalarını yükseltmeye çalışıyor.

Ereğli Eğitim Fakültesi'nde İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü öğrencileri Semanur Geçer, Esra Karadağ, Sevdenur Çakır, Rafianur Kabak, Zübeyde Kantarcı, Nesibe Akpınar, Sıdıka Esra Akagündüz ve Esma Koçak, Topluma hizmet dersi uygulamaları dersi kapsamında Orhan Oğuz ortaokulunda öğrenci kardeşlerine ders veriyor. Orta düzeyde olan yaklaşık 60 öğrencinin not ortalamalarını yükseltmeleri amacıyla başlanan derslerde bugüne kadar başarı elde edilmiş. Öğrencilere okulda verilen eğitimin yanı sıra, ders sonrasında ailelerle birebir görüşen Fakülte öğrencileri, minik kardeşlerinin öğrendikleri derslerin tekrarını yapıp yapmadıklarını da yakında kontrol ediyor.

Ereğli Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerinden Semanur Geçer, gönüllü olarak verdikleri derslerde amaçlarının öğrencilerin başarılı olmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Geçer "Topluma hizmet uygulaması adı altında Orhan Oğuz Orta Okulu'nda 5,6,7 ve 8. sınıflarda öğrenim gören orta düzeyde ki öğrencilere eğitim veriyoruz. Eğitimimiz yaklaşık 3 ay sürecek ve Mayıs ayında bitecek. Çocukların düzeylerini arttırmak amaçlı ve tamamen toplum yararına olacak bir çalışma. Bugüne kadar verdiğimiz derslerde öğrencilere katkı sağladığımızı gördük. Ön test uyguladık. Daha sonra da yapılan derslerin ardından öğrencilerin pozitif etkilendiğini gördük. Burada tamamen gönüllü olarak anlatıyoruz." dedi.

"AİLELERLE TEK TEK GÖRÜŞÜYORUZ"

Eğitim Fakültesi Öğrencisi Sıdıka Esra Akagündüz ise öğrencilere verdikleri dersin etkili olması mamacıyla evde tekrar yağmalarını istediklerini, bu konuda aile fertlerini teker teker arayarak derslerin yapılıp yapılmadığını sorduklarını söyledi. Akagündüz "Derse heyecanlı bir şekilde giriyorum. Daha öncesinden daha farlı neler verebilirim, neler yapabilirim diye düşünerek ön testler hazırlıyorum. Ara sınavlar yapıyorum. Aynı tarz soru çözmek yerine 10 farklı tarzda soru çözdürerek onları daha farklı noktaya getirmeye çalışıyorum. 8. sınıf öğrencisi oldukları için daha fazla üzerlerine düşüyoruz. Velileri arıyoruz. Tek tek 2 haftada bir görüşmeler yapıyoruz. 'Çocuklarınız neler yapıyor. Derslerinin tekrarlarını yapıyorlar mı?' diyerek kontrollerini yapıyoruz. Ola ki öğrenci gelmediğin de tek başına alıyoruz ve tekrar o konuyu öğrenciye anlatıyoruz." dedi.

Pazartesi ve Cuma günleri 1,5 saat ders veren öğrenciler Mayıs ayına kadar derse devam edecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER