ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 10:28

"Ebeveynlerin uyumu çocukların olumlu etkiler"

"Ebeveynlerin uyumu çocukların olumlu etkiler"


Uzman Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun, anne ve babaların uyumu çocuklardaki sağlıklı sosyal gelişimi olumlu etkilediğini söyledi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde faaliyet gösteren Berra Çalışan Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen 'Aile içi iletişim' konulu konferansta konuşan Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun, evliliğin iyice düşünülüp, karar verilmesi gereken çok önemli bir müessese olduğunu aktardı. Özellikle ilk 10 yılın çok önemli olduğunu belirten Aktosun, çocuklara gösterilen ilgi ve alaka gibi evliliğe de özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Eşlerin birbirlerine duydukları saygı ve sevgilerini hissettirmelerini isteyen Aktosun, aileye değer verilip saygı, paylaşım, samimiyet, sabır ve özveri gösterilmesi halinde evliliklerin ömür boyu süreceğini dile getirdi. Yasemin Yalçın Aktosun, aile içinde huzur için her iki cinse de ayrı ayrı görevler düştüğünü dile getirdi.

Toplumsal uyumun daha çabuk sağlaması için rol model olarak görülen anne ve babaların çocuklara pozitif elektrik vermesi gerektiğini vurgulayan Aktosun, ''Anne ve baba çocuk için en önemli rol modeldir. Bu yüzden her şeyiyle topluma yararlı bir birey yetiştirmek için ebeveynleri tutum ve davranışlarına dikkat etmelidir. Mutlu bir aile ortamı için eşler gerçekten kendileri için bir şey ister pozisyona geçmeli. Önceliği ailesine vermeli, enerjilerini ev ortamına yaymalı, bakış açısını da olumsuzluktan daha çok olumlu yöne çevirmeli. Aile içinde sorunlar ötelendikçe büyüyor. Bu sorunlar çözüm bulmayınca da pes eden insan uzaklara gitme, kaçma gereği duyuyor. Aile içinde monotonluktan uzaklaşmakta çok önemlidir. Çünkü monoton hayat insan beyninde hiçbir iş yapmadığı halde yorgunluk oluşturmaktadır.'' şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Berra Derneği Başkanı Neslihan Şavk, günün anısına Yasemin Yalçın Aktosun'a plaket ve çiçek takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER