ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 09:25

Durak: Çok şükür şu ana kadar aflatoksin korkumuz olmadı

Durak: Çok şükür şu ana kadar aflatoksin korkumuz olmadı


Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, fındık ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Durak, şu ana kadar gelen fındıklarda aflatoksine rastlanmadığını ve bunun iyi bir durum olduğunu ifade etti.

Hasan Basri Durak, “Fındık fiyatlarımız 50 randıman 6. 40 kuruş şeklinde seyir ediyor. Fındıklarda son zamanlarda çürük çıkmaya başladı. Tahmin ediyorum o son dönemde toplanan fındıklar toplanacak halde çok bekletildi. Fındık bu sene birden oldu. Birden bire olunca yere çabuk indi. Toprakta da bir miktar fındık çürüdü. Ama çok yekûn teşkil edecek bir şey değil. Fındığın yere dökülmesinde üreticinin karı oldu. Fındığı yerden toplamış oldu ve işçilik üreticini az verdi. Fındık yere indiğinde de ufak tefek çürümeler oldu. Demek ki hepsini aynı anda halletme şansı yok." diye konuştu.

FINDIĞIN YÜZDE 50’Sİ PİYASAYA İNDİ

Üretilen fındığın hemen hemen yüzde 50’sinin pazara indiğini hatırlatan Durak, "Ama inen yüzde 50’nin tamamının satılmadığını, emanete bırakıldığının farkındayım. Bu kadar hızlı gelmesini de kimse beklemiyordu. Benim rekolte tahminim 600 bin ton civarında olduğuna göre 300 bin tona yakını fındığını pazara indiğine inanıyorum. Benim tahminim 300 bin kilo fındık pazara inmişidir. Üreticilerin fiyat artışı beklenmesi kadar doğal bir durum yoktur. Burada ölçüyü kaçırmadan nasıl bir hesap yapılabilir onu iyi takip etmek lazım. Üreticilerimize tekrar söylemekte fayda görüyorum. Üreticilerimiz fındığını iyi kurutmadan depolara koydu ve bazıları hala naylon çuvala koyuyor. Bunun dönüşümü üreticilerimize sıkıntı yaratır. Üreticilerimizin fındığı çürümüş olur, çürüdükten sonra da randımanları düşük gelir." dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER