ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 13:20

Dünyanın en büyük çini hayat ağacı Kayseri'ye yapılıyor

Dünyanın en büyük çini hayat ağacı Kayseriye yapılıyor


Dünya'nın en büyük çini panosu ve 'hayat ağacı' Kayseri'ye yapılıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Kültür Yolu Projesi kapsamında Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde başlatılan cephe düzenleme çalışmaları sınırlar genişletilerek sürüyor. Çalışma kapsamında Cumhuriyet Meydanı'na bakan bir binaya boyu 16, eni 12 metre olan Selçuklu medeniyetinin simgelerinden 'hayat ağacı' çinilerle işleniyor.

GÖĞÜN KATLARINI SİMGELİYOR

Hayat ağacı, aslında insanlık tarihinin çeşitli dönemlerinde en fazla kullanılan simgesel tema. Selçukluların hayat ağacını kullanış biçimleri, Orta Asya'dakilerle benzerlik taşıyor. Her ikisinde de ağacın dalları göğün katlarını simgeliyor. Farklı şekillerde Kayseri'deki Selçuklu eserlerinde de görülen hayat ağacı şimdi Kayseri'nin meydanına nakşediliyor. Üstelik bu hayat ağacı dünyaca meşhur İznik çinisi ile yapılmış dünyanın en büyük hayat ağacı.

SELÇUKLU KENTİNE YAKIŞTI

Kayseri, Selçuklu medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri. Konya ve Sivas ile birlikte Selçuklu'ya başkentlik yapan üç şehirden biri olan Kayseri, aynı zamanda Konya ile birlikte Selçuklu dönemine ait en fazla tarihi eser bulunan il durumunda. Kayseri'de Seklçuklu döneminden kalma Gevher Nesibe Medresesi, Camii Kebir, Hunat Camii ve Medresesi, Hacı Kılıç Cami, Sultanhanı, Karatay Hanı, Sahabiye Medresesi gibi çok önemli eserler bulunuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER