ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 18:58

Dünya Barış Orkestrası’nda Almanya’yı Hüda temsil edecek


‘Dünya Barış Orkestrası’ (WPO), dünyanın dört bir tarafından gelen ve alanlarında yetenekli müzisyenler ve gönüllü katılımcılarla New York’taki dünyaca ünlü Lincoln Center’da konser düzenleyecek. Konserde Almanya’yı Schleswig Holstein eyaletinden arp çalan 12 yaşındaki Hüda Dost temsil edecek. ‘Barış için çal/ Play for Peace’ sloganıyla yola çıkarak dünyadaki açlık, savaş, ırkçılık gibi sorunlara çözüm bulmak için barış ve diyalog zemini arayan orkestra, konseri 10 Eylül’de gerçekleştirecek. Farklı dillerden insanların bir araya gelmesi ile oluşan orkestra her yıl konser veriyor.

Bu yılki konserde Almanya’yı temsil edecek 7. sınıf öğrencisi okulundan izin alarak 4 haftalığına ABD’ye gitti. WPO tarafından davet edilmekten ailesi ile birlikte büyük bir mutluluk duyduğunu belirten öğrenci, niçin sıra dışı bir çalgı olan arpi seçtiği sorusu üzerine, “Farklı bir müzik aleti çalmak istiyordum. Bir afişte arpı görünce tamam bu dedim.” şeklinde konuştu. Daha önce çok sayıda konser veren öğrencinin ABD’de gerçekleşecek uluslararası bir konsere katılacak olması Alman medyasına da konu oldu.

Holsteiner Zeitung’un ‘Hüda Cumhubaşkanının önünde çalacak’ başlığı ile verdiği haberde öğrencinin niçin arpa ilgi duyduğundan okuldan izin almasına ve ailesine kadar görüşlerin yer verildi. Dünya genelinden 50 ülkeden 134 öğrencinin katılacağı konser Litvanyalı dünyaca ünlü Gintaras Rinkevičius tarafından yönetilecek. Konsere ayrıca yine dünyaca üncü kemancı Alexander Markov katılacak. Oscar ödüllü aktör Kevin Spacey ise orkestra tanıtımında yer alacak. “Müzik evrenseldir” diyen Spacey, "’Ben bu yetenekli genç müzisyenleri tanıtmak için onur duyuyorum." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER