ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 16:24

Doktor adayları beyaz önlük giydi


Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) doktor adayı 105 öğrenci, Morfoloji’de düzenlenen törenle beyaz önlük giydi. Tıp Fakültesi 10’uncu dönem 1’inci sınıf öğrencileri, beyaz önlüklerini giyerek hekimlik duygusunu da yaşamaya başladı.

        Törene Rektör Vekili Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, Dekan Yardımcısı ve Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fahrettin Talay, Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, Genel Sekreter Doç. Dr. Erdal Bekiroğlu, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İbrahim Özcan, Bolu Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Ahmet Hamdi Budak, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Semercioğlu, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Harun Savcı, BTSO Genel Sekreteri İsmail Gören ile başhekim yardımcıları, tıp fakültesi dönem koordinatörleri ve öğretim üyeleri katıldı.

        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan AİBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Koçoğlu, beyaz önlüğün hekimlik kimliğinin gelişmesinde önemli bir katkı sağladığını vurgulayarak, beyaz önlük giyen öğrencilerin hekimlik duygusunu yaşamaya başladıklarının altını çizdi. Prof. Dr. Koçoğlu, daha çok sağlık sektöründe görev yapanların beyaz önlük giydiklerini ve beyaz önlüğün sağlığı, temizliği ve arınmışlığı anlattığını belirterek, “Beyaz önlük öğrenci için çok önemlidir. Laboratuvara gider, sınava girer, hasta muayene edebilir. Öğrenci hekimliği yaşar ve vekaleten bunu kullanır.” dedi. Prof. Dr. Koçoğlu, beyaz önlükleri kendilerine hediye eden BTSO’ya da teşekkür etti.

        Rektör Vekili Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen de, kendisinin de 31 yıl önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdiğini hatırlatarak, öğrencilerden meslek yaşamları boyunca hastalara ve ihtiyacı olanlara “güler yüzlü, hoşgörülü, şefkatli ve sevgi dolu” yaklaşmalarını istedi. Prof. Dr. Gepdiremen, konuşmasında ülkemizin geçmişte hem iyi hem de kötü zamanlar yaşadığını da anlatarak, “Şu anda Türkiye dünyanın 17’nci büyük ekonomisi. Sizlerden beklentimiz daha fazlası. Sizlerin Türkiye’yi G8 olarak adlandırılan dünyanın en zengin ülkeleri arasına sokmanızı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

        Konuşmaların ardından, AİBÜ Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri, başta Rektör Vekili Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen, Dekan Prof. Dr. Hasan Koçoğlu ve Genel Sekreter Doç. Dr. Erdal Bekiroğlu olmak üzere dekan yardımcıları, başhekimler, başhekim yardımcıları, tıp fakültesi dönem koordinatörleri, öğretim üyeleri ve İl Halk Sağlığı Müdürü ve BTSO üyeleri tarafından giydirildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER