ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 21:09

Diyarbakır'da hayvan ambulansı hizmete girdi

Diyarbakırda hayvan ambulansı hizmete girdi


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından Mobil Kısırlaştırma ve Hayvan Ambulansı (Acil Müdahale Aracı) satın alındı. Ambulans, Türkiye’deki belediyelerin satın aldığı araçlar arasında tam donanımlı olması nedeniyle bir ilk olma özelliği taşıyor.

Başta trafik kazaları olmak üzere her türlü darbe ve yaralanmalara maruz kalan hayvanlara anında ve yerinde acil müdahale yapmak üzere hayvan ambulansı satın alındı. Alınan hayvan ambulansıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sınırlarında tespit edilen hayvanların yerinde kısırlaştırma yapması amaçlanıyor. İçerisinde iki adet ameliyat masası, jeneratör, sterilizatör, ecza dolabı, kombine sedye ile ihtiyaç duyulan gerekli malzemeler ve aşı dolabı bulunan araç tam donanımıyla her türlü ihtiyacı karşılayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü temsilcileri, Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevgi Ekmekçiler, Sağlık İşleri Daire Başkanı Nedim Yaşlı ile birlikte Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Bakımevini denetleyen ve aracı inceleyen Baydemir, Hayvan Bakımevi Sorumlusu Veteriner Hekim Yılmaz Gümüş’ten bilgi aldı. Ekmekçiler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan hakları ve korunması konusunda Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdiğini söyledi. Bazı illerdeki belediyelerin aldıkları araçların yetersiz olduğunu aktaran Ekmekçiler, Türkiye’de bu kadar donanımlı bir ambulansın ilk kez alındığını belirterek, “Diyarbakır Belediyesi ve Sayın Osman Baydemir her zaman ilkleri gerçekleştiriyor. Bunun için sadece ben değil, Türkiye’deki bütün hayvan dostları ve dernekleri sizi takdir ediyor” diye konuştu.

Hayvan Barınağı’nın kuruluşundan bugüne kadar gösterdikleri paydaşlık ve destekten dolayı teşekkür eden Baydemir, çalışmaları yürütürken derneğin görüşlerini, katkılarını ve eleştirilerini dikkate aldıklarını belirtti. “En nihayetinde hepimizin ortak amacı katkı sunmaktır” diyen Baydemir, “Dolayısıyla insan evladının maneviyatının ve doğanın diğer canlılarıyla olan barışına katkı sunmaktır. Bütün canlılar güven içerisinde yaşam hakkına sahiptir. Bizim görevimiz de bunun koşullarını oluşturarak hizmet etmektir. Bu işbirliğimiz devam etsin ve Türkiye’deki diğer illere örnek olsun” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER