ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 14:37

Dinozorlar hortladı mı?

Dinozorlar hortladı mı?

Amasya’da yaşayan bir okul müdürü, dinozor yumurtası fosili olabileceğini tahmin ettiği bir taş buldu.


Ormanlık alanda bulduğu 6 kilo ağırlığındaki taşın dinozora veya başka bir canlıya ait yumurta olabileceğini tahmin eden Gediksaray Ortaokulu Müdürü Ali Bal, "İlk gördüğümde hayretler içinde kaldım. En dış kısmında beyaz kabuğu andıran tabaka var. Hemen iç kısmında yumurtanın beyazını oluşturan bir kitle. Ortada da yumurtanın sarısı gibi duran bir kitle görünüyor" dedi.

Kendi alanının fen bilimleri olduğu için elinde çeşitli fosiller bulunduğunu, gittikleri piknikte bulduğu taşın ise en az 35 milyon yıl öncesine ait olabileceğini vurgulayan Bal, "Hep kafamda ‘illa dinozor fosili bulmak istiyordum. Dinozor yumurtasına ait fosillerimiz olsun’ diye düşünüyordum. Bu taş yumurtanın var oluşu, yumurtanın fosilleşmesi özelliklerini tamamen taşıyor" diye konuştu.

Beraberindeki jeoloji mühendisleriyle birlikte kendilerine getirilen taşı incelediklerinde kesin bir kanaate varamadıklarını, detaylı inceleme içinde bir üniversiteye göndereceklerini söyleyen Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, “Gerekli incelemeyi yapacağız. Hocamın bize söylemiş olduğu, bizim de ilk etapta aklımıza gelen şey ama tekniğine uygun olup olmadığını araştırıp bildireceğiz. Söylenen fosil olduğu anlaşılırsa bulunan bölgeyi de tespit edip, tabiat varlıkları olarak tescil edip, gerekli işlemleri yaparız” şeklinde konuştu.KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER