ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 21:10

DİM projesi ile beldelere kaliteli su içirilecek


Geliştirilecek olan proje ile kuyu suyu içen Tosmur, Kargıcak, Kestel ve Mahmutlar beldelerine DİM Barajı'ndan nitelikli ve arıtılmış su imkanı sunulacak.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, 2013 yılı içersinde Tepe, Bektaş ve DİM Bölgesinde yapılması planlanan içme suyu isale hattı ve su depoları ile Karakocalı da yapılması planlanan içme suyu arıtma tesisi hakkında bilgi verdi. Başkan Sipahioğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılacak olan barajdan arıtma tesisine gelecek olan isale hattı kurulacağını söyledi. Bunun yapım projelerinin bitirildiğini ifade eden Sipahioğlu, projenin 1 ay içerisinde ihale yapılacağını kaydetti. Yine tip proje olarak da artırma tesisisinin Karakocalı mevkiinde tespit edilen alana yapılması konusunda DSİ ile bir mutabakata vardıklarını dile getiren Sapihoğlu, bunun sürecin devam ettiğini dile getirdi.

Sipahioğlu, DİM bölgesinde kaynaktan gelen suyun daha verimli dağıtılabilmesi için Tepe Bektaş arasında bir ishale hattı ve depo Karakocalı’daki havuzun daha büyük bir şekilde 4 bin Metreküplük bir depo inşaatı ile Alanya’ya daha sağlıklı ve daha az masraf olan bir suyu taşımak için İller Bankası'ndan kredi kullanmak için yetki aldıklarını kaydetti. 2014’ten sonraki süreçte de Alanya’nın ihtiyacı olan projeleri de hazırlayıp yapılabilecek olanları da hayata geçirmek mecburiyetinde olduklarını dile getiren Sipahioğlu, ondan sonraki süreçteki idari düzenlemeler için geçecek zaman hizmetlerin aksamasına sebep olabileceğini dile getirdi. Büyük Şehir Belediyesi ve bütün Alanya Belediyesi sınırları içindeki yapılandırmayı şimdiden başlattıklarını ifade eden Sipahioğlu, "DSİ ile ortak yapacağımız proje aslında Alanya merkezden daha çok kuyu suları kullanan Tosmur, Kargıcak Mahmutlar ve Kestel beldelerinin de nitelikli ve arıtılmış bir suya kavuşmasını daha az masrafla bu suyu taşıma imkânını bulacaklar. Biz bunların da bu dönem içersinde alt yapılarını tamamlayama gayret ediyoruz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER