ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2014 Cumartesi 16:10

Depremi Önceden Tahmin Edebilecek

Depremi Önceden Tahmin Edebilecek

Beylikdüzü’nde olası depremlere önlem amacıyla Deprem İzleme İstasyonu kuruldu. İstasyondan gelecek veriler sayesinde deprem olup olmayacağı konusunda uzmanlar tahminde bulunabilecek.


İstanbul’daki deprem gerçeği için harekete geçildi. Doğa Hareketleri Koruma Derneği, Beylikdüzü Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı ve çok satıda sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla Beylikdüzü’nün sahile yakın kesimindeki Marmara Mahallesi’nde jeolojik değişimleri incelemek amacıyla Deprem İzleme İstasyonu kuruldu.

Kuzey Marmara Fay Hattı’nın Beylikdüzü açısından nasıl jeolojik hareketlerde bulunduğunu araştırmak için kurulan merkezde, yerden 100 metre derine inilerek, içerisine sismik araştırma yapan bir tesisat kuruldu. Bu sistem sayesinde Kuzey Marmara Fay Hattı’nın hareketleri gözlemlenebilecek.

“ÇALIŞMALARA EŞLİK EDİYORUZ”

İstasyonun açılışında konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hem Düzce hem de Gölcük depremini Beylikdüzü’nde yaşamış bir hemşeriniz olarak bilinseydi çok şey yapılabilirdi. O anlamda işte bunun önemi çok büyük. Umarım bu bu proje amacına ulaşacaktır ve başarıya varacaktır. Biz yerel yönetim olarak tabi ki deprem öncesinde hem yapısal düzenlemelerle hem de bu tür teknik ölçümleme sistemleriyle ilgili çalışmalara eşlik ediyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’daki olası deprem gerçeğine değinen İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir ise, “İstanbul’un durumu herkesin malumudur. Biz depremlere ne kadar hazırlıklı olursak o kadar her şeyin üstesinden geliriz. Bu felaketlere hazırlıklı olmak gerekiyor” hatırlatmasında bulundu.

BÖLGEDE 30 CİVARINDA İSTASYON VAR

Deprem İzleme İstasyonu hakkındaki teknik bilgileri ise konunun uzmanı Sismolog Dr. Oğuz Gündoğdu verdi. Gündoğdu, “Depremlerin önceden belirlenmesini amaçlayan bir istasyon. Bunun gibi Bursa dâhil olmak üzere bölge çevresinde 30 civarında istasyonumuz var. Her istasyonda en az 5 tane değişken ölçüyoruz. Burada ısı da ölçülüyor, aynı zamanda çekim de yapılıyor denize doğru herhangi bir anormallik olabilir mi diye. Bunları da toplayınca elimizde oldukça veri birikmeye başlıyor” şeklinde konuştu.

Daha sonra Marmara Mahallesi’nde kurulan Deprem İzleme İstasyonu’nun açılışı yapıldı. Gerçekleştirilen açılışın ardından Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi’nde akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı “Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu” isimli bir de panel düzenlendi. Panelde alanında uzman kişiler deprem konusunda katılımcılara detaylı bilgiler verdi.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER