ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2013 Perşembe 21:30

Denizli'nin ‘Nasrettin Hoca’sı hayatını kaybetti

Denizlinin Nasrettin Hocası hayatını kaybetti


Denizli'nin Nasrettin hocası olarak bilinen Hamdi Cemil Yılmaz (51) geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Denizli'de uzun yıllar simitçilik, tiyatroculuk, kitap yazarlığı yapan Hamdi Cemil Yılmaz, son olarak İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda Nasrettin Hoca kıyafetiyle turistlerin ilgi odağı olmuştu.

Aynı zamanda kliplerde, reklamlarda ve filmlerde oynayan Hamdi Cemil Yılmaz, bugün ailesini de İstanbul'a götürmek için geldiği Denizli’de hayatını kaybetti. Yılmaz, bir röportajında simitçilik yapmasına rağmen kitap yazmasını dünyada bir eser bırakmak amacıyla yaptığını söylemişti. 3 çocuğu olan Hamdi Cemil Yılmaz’ın 'Engel Tanımayan Özel İnsanlar' kitabının dizgisini ve tasarımını beraber yaptığı haberdenizli.com’un editörü Mutlu Kelişti’yle iki gün önce telefonla arayıp ailesini İstanbul'a götüreceğini, eşyaları toplamaya başladıkları, helalleştiği öğrenildi.

HAYAT HİKÂYESİ BAŞARMA MÜCADELESİYLE DOLUYDU

Hamdi Cemil Yılmaz, "Kim Ne Yapsın Senin Anılarını Simitçiii?", "Engel Tanımayan Özel İnsanlar" ve "Denizli'nin Nasrettin Hocası" adlı üç kitap yazdı. Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Boğaziçi köyünde doğan Yılmaz'ın çocukluğu, simit satarak ve ayakkabı boyacılığı yaparak geçmiş. Maddi zorluklar içinde ticaret lisesini bitirmiş. Bir dönem Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Çaycuma beldesinde vekil öğretmenlik yapmış. Yılmaz'ın adeta bir "başarısızlık hikâyesi" olan çalışma hayatı, ağabeyinin yanında ev aletleri tamiratıyla devam etmiş. İki yıl bakkallık da yapan Hamdi Cemil Yılmaz, veresiye satışlar yüzünden iflas edince Denizli'ye dönüp çocukluğunun işleri simitçilik ve ayakkabılığı yeniden yapmaya başlamış. 11 ay seyyar simitçilik, Ramazan'da ise ayakkabı boyacılığı yapıyor. Ayrıca, Denizli Halk Eğitim Merkezi'ndeki amatör tiyatro topluluğunda çeşitli roller oynuyor.

Engelli olmamasına rağmen Denizli Sakatlar Derneği ve Denizli Sanatsevenler Derneği'ne üyelikleri bulunan Yılmaz, belediye sponsorluğunda çekilen "Bir Yaz Gecesi Rüyası" isimli çocuk filminde Nasrettin Hoca'yı canlandırmış. Ondan sonra da uzattığı sakalıyla birlikte hocanın kostümünü giyerek, festival ve etkinliklerde şeker ve boncuk dağıtmaya, Denizli, Konya ve İstanbul'da isteyenlerle ücreti karşılığında fotoğraf çektirmeye başlamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER