ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:58

Demircili çiftçiler bilinçli tarım yapıyor


 Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilerek Demirci Ziraat Odası'na kazandırılan toprak, yaprak ve su analiz laboratuvarına yoğun ilgi var. Manisa'nın Demirci ilçesi ve çevre beldelerden gelen çiftçiler, özellikle meyve dikimi öncesi numune topraklarla kuyruk oluyor. Konu hakkında bilgi veren Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya, "Faaliyete 1 Mart 2012 tarihinde başlayan laboratuvarımızda, 2 bin 417 tahlile ulaştı. Bu sayı devamlı artıyor." dedi.

Tarımda toprak tahlili yaptırmanın önemine değinen Karakaya, "Günümüz tarımında aşırı kimyasal gübre kullanımından dolayı topraklarımız ve yer altı sularımız kirlenmektedir. Laboratuvarımız sayesinde fazla kimyasal gübre kullanımını engellemekteyiz." şeklinde konuştu. Toprağın gübrelenmesinin ve bu konuda çiftçinin bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu belirten Oda Başkanı Karakaya, "Üreticilerimizin doğru zamanda ve doğru miktarlarda gübreleme yapmasını sağlayarak, maddi kayıpları da azaltmış olmaktayız. Demirci ve yöresinde bilinçli çiftçi sayısı gitgide artmaktadır." dedi.

İlçede yıllardır çiftçilik yapan Lütfi Akoğlan ise, "Tarımın artık geleneksel usullerle yürümediği aşikârdır. Muhakkak teknolojiden ve bilimden faydalanmak gerekiyor. Ziraat odamız bünyesinde kurulan toprak analiz laboratuvarı, Demircimiz için bir nimettir. Çeşitli mevkilerde bahçelerim var, hepsinin toprağını tahlil ettirdim. Tahmine değil, tahlile göre tarım yapıyorum." diye konuştu.

Tahlil yaptırmak için tarlanın çeşitli noktalarından numune toprak alarak, kova ya da bez bir torbanın içinde odaya götürmek gerekiyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER