ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 12:03

Dede Torun Evi’nde 'Kar Gecesi'

Dede Torun Evinde Kar Gecesi


Ankara Pursaklar Belediyesi Merkez Dede Torun Evi’nde düzenlenen 5. Kar Gecesi’nde dedeler ve torunlar bir araya gelerek kültür alışverişi yapıldı. Geceye konuşmacı olarak katılan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, “Çocuklarımız sanal âlemin esiri olmuşlar. Maneviyattan kopan bir intihar yaşıyoruz” dedi.
Kültür ve gelenekten uzak bir şekilde yaşanıldığından yakınan Aydın, çocukların internet ve televizyon bağımlısı oluğunu söyledi. Çocukların cinsellik hegemonyası altına girdiğine dikkat çeken Oğuzhan Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Çocuklarımız değişik dizilerin ahlaksızlığına kapıldı. Çocuklarımız cinselliğin hegemonyası altına girdi. Kültürümüze ve geleceğimize uygun yaşamıyoruz. Maneviyattan kopan bir intihar yaşıyoruz. Müslüman ülkede huzur evi olmaz. Dede torun evleri, köy odaları meşveret meclisleri olur. Dedesine, nenesine, babasına, anasına bakmayan bir toplum ile karşı karşıyayız.”
1914’teki bir İngiliz araştırmacının Türkiye hakkındaki raporuna atıf yapan Aydın, Türkiye’de çocukların ninni ve masal kültürü ile büyütülmesi, sohbet meclislerine katılarak kültür alışverişinde bulunulmasından duyulan memnuniyeti aktardı. Ancak sözlerine günümüzde bundan uzaklaşıldığını da ekledi. Gençlerin sosyal terapi ve hayr terapiye yönlendirilmesi gerektiğini savundu.
Geleceği kazanmak için Asım’ın neslini yetiştirmek gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, geçmişe, değerlere sahip çıkmak gerektiğini kaydetti.
Gecede davetlilere müzik ziyafeti ile yiyecek içecek ikram edildi.





KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER