ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 16:24

'Cüzzam, tanısı kolay bir hastalık'

Cüzzam, tanısı kolay bir hastalık


Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, Cüzzam (Lepranın), koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedefe ulaşması ile yakın zamanda dünyada ortadan kaldırılacağına inandıkları bir hastalık olduğunu belirtti.

Dr. Aytaç Akın, 26 Ocak Dünya Cüzzam Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklama ile cüzzamın; tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olduğunu ifade etti. Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yararlanamama, iyi beslenememe, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle cüzzamın kökünün kazınamadığını kaydeden Akın, "Bu nedenle cüzzam hastalığına karşı toplumda farkındalığı artırmak, hastalığın tanı ve tedavisine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Cüzzam veya lepra, Mycobacterium Leprae adı verilen bir mikroorganizmanın yol açtığı, çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen, bulaşıcı bir hastalıktır. Mycobacterium Leprae, bazı özellikleri bakımından verem hastalığının nedeni olan koch basiline benzemektedir. Ağız ve burundan yakın temas sonucu damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Hastalığın oluşması için mikroba karşı doğal bağışıklığın bulunmaması ve aktif durumda olan bir hasta ile yakın ve uzun süreli temas halinde bulunulması gerekmektedir. Lepra hastalığı, karaciğer tutulumu olmadıkça hayatı tehdit etmez." dedi.

Cüzzamlı hastaların ilk tedavilerinin İstanbul, Ankara ve Elazığ'da bulunan Lepra hastanelerinde yapıldığını belirten Dr. Aytaç Akın, şöyle dedi: "Deri ve tenasül hastalıkları dispanserleri de cüzzamlı hastaların tedavilerini yapmaktadır. Takipleri ise yaşadıkları bölgelerdeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Lepraya karşı BCG aşısının orta derecede yüzde 20-85 arasında koruyuculuk sağlayabildiği tespit edilmiştir. Aşı çalışmaları sürmektedir. Hasta ve toplumun eğitilmesi, hastaların erken tespit ve tedavisi korunmada esastır. Lepralı hastalar bizim toplumumuzun insanlarıdır. Onlarla ilişkiyi kesmek, onları toplum dışına itmek yerine ihtiyaçları olan anlayışı, yakınlığı, destek ve sevgiyi göstermek önde gelen vatandaşlık görevidir. Lepra, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin çalışmalarıyla yakın zamanda dünyada ortadan kalkacak hastalıktır.’’

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER