ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 13:41

"Cumhuriyete hayat veren demokrasidir"


Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Cumhuriyet Bayramı'nın 90. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler, yayımladığı yazılı kutlama mesajında, "Bugün Türk milleti güçlendirdiği demokrasisiyle kendisini yönetme aşamasına ulaşmıştır. Bu durum millet olarak iftihar ettiğimiz bir husustur. Cumhuriyetimize hayat veren damarların başında demokrasimiz gelmektedir. Herkes bilmektedir ki demokratik sistem ile idare edilen cumhuriyetlerde hiç kimsenin sınırsız hak ve hukuku yoktur. Sınırsız hak ve hukukun olduğu rejimlerde demokrasi veya cumhuriyet yoktur. Çünkü demokrasilerde ve demokratik cumhuriyetlerde kişilerin ve dolayısıyla toplumların özgürlükleri hukuk yolu ile güvence altına alındığı gibi, bunların sınırları da adaletin kalemi ile çizilmiştir. Günümüzde Türkiye’nin yakaladığı her alandaki gelişmenin yanı sıra bu ileri demokrasi ve cumhuriyet anlayışı olmuştur.” dedi.

Küçükler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin 29 Ekim 1923’te atıldığını anımsatarak, açıklamasını şöyle tamamladı: “Erzurum ve Sivas Kongrelerinde şekillenen ve Ankara’da açılan TBMM çatısı altında Cumhuriyetimizi kuran iradeyi, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Meclisimizin bütün fedakâr heyetini, bugün bu vesileyle bir kere daha minnet ve şükranla anıyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER