ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 00:05

Cumhurbaşkaı Gül, Poktekiz’e Gitti

Cumhurbaşkaı Gül, Poktekize Gitti


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz ziyaretinde Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) süreci hakkındaki görüşlerini aktaracağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Portekiz’e gitti. THY’ye ait özel uçakla Lizbon’a giden Abdullah Gül’e Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve işadamları eşlik etti. Lizbon’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva’nın resmi davetlisi olarak bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.
Lizbon’daki temasları ile ilgili bilgi veren Gül, şöyle konuştu: "Lizbon’daki temaslarımda Cumhurbaşkanı Cavaco Silva ile yapacağımız kapsamlı fikir teatisinin yanı sıra Portekiz Meclis Başkanı ve Başbakanıyla da ikili ilişkilerimizi ele alacağız. Ayrıca, tüm muhataplarımla Avrupa Birliği üyelik sürecimiz Akdeniz bölgesindeki güncel gelişmeler ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağım.”
İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik temaslara ağırlık vereceğini söyleyen Gül; şunları söyledi: “NATO müttefikimiz Portekiz ile mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizin her alanda daha da güçlendirilmesine önem atfediyoruz. Bu ilişkilerimizin başında ekonomik ve ticari ilişkilerimiz gelmektedir. Ticaret hacmimiz son 10 yılda üç kat artarak geçen sene bir milyar dolar seviyesini aşmıştır. Bununla birlikte bu miktar ilişkilerimizin potansiyelini henüz tam anlamıyla yansıtmamaktadır”
Ziyareti sırasında bazı anlaşmaların imzalanacağını anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Temaslarım sırasında Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği süreci hakkındaki görüşlerimizi muhataplarıma aktaracağım. Portekiz’in Avrupa Birliği üyelik sürecimize verdiği destek bizim için önem taşımaktadır. Portekiz’in bu yöndeki desteğinin güçlü ve görünür bir şekilde devam etmesini beklediğimizi de dile getireceğim. Lizbon’da yapacağım temasların ardından UNESCO dünya mirası listesindeki Sinitra’da incelemelerde bulunacağız. Ziyaretimin Türkiye ile Portekiz arasında tarihten gelen yakın dostane ilişkilerin önümüzdeki dönemde daha da pekişip, güçlenmesine vesile teşkil etmesini temenni ediyorum.”
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER