ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 13:28

Çorum'da Cumhuriyet Bayramı coşkusu


Türkiye Cumhuriyeti'nin 90. kuruluş yıldönümü münasebetiyle tüm yurtta olduğu gibi Çorum'da da coşkuyla kutlandı. Çorum Valisi Sabri Başköy'ün tebrikleri kabul etmesi ile başlayan törenlerde halk oyunları büyük beğeni topladı.
Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen törende Vali Sabri Başköy konuşma yaptı. Kent genelinin bayraklarla donatıldığı gözlenirken, kutlamalara çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Başköy, bugünün çok önemli olduğunu belirterek insan onuruna, yaradılışına en yakışan rejimin Cumhuriyet olduğunu söyledi. Başköy ''Cumhuriyeti ideal rejim yapan, milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır. Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine eşit değerler atfedilmeli, evrensel kabullerle uygulanmalıdır. Cumhuriyet keza, tek bir fikre yönelik peşin kabuller rejiminden çok, bölücü, yıkıcı ve şiddet unsurları taşımadığı sürece, farklı fikirlerin ifade edilmesinin teminat altına alındığı, hoşgörü temelli bir rejimin adıdır. Cumhuriyet, ortak bir varoluşun ortak yaşama kararlılığıdır. Cumhuriyetin ne olduğu iyi kavranmalı ve birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir.''
Konuşmaların ardından halk oyunları gösterileri ve yöresel türküler söylendi. Tören, kortej geçişi ile sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER