ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:47

Çöpten 2,2 milyon lira tasarruf sağlandı

Çöpten 2,2 milyon lira tasarruf sağlandı


Selçuklu Belediyesi'nin 2011 yılında başlattığı yeraltı çöp konteyneri uygulamasında 2012 yılında 850 yeraltı çöp konteyneri montajı yapıldı. Uygulanan bu sistem sayesinde araç, yakıt ve personel giderlerinde büyük oranda tasarruf sağlandı.

Selçuklu Belediyesi, "Daha temiz ve modern bir Selçuklu" sloganıyla başlattığı yeraltı çöp konteyneri uygulamasında 2012 hedeflerini gerçekleştirdi. Temizlik hizmetlerini daha az maliyetle, daha hijyenik koşullarda yapabilmek için ilçe genelinde farklı bölgelerde uygulanan bu sistem sayesinde şu ana kadar 850 konteynerin yeraltına montajı tamamlandı. 2013 yılı içerisinde de Bosna Hersek Mahallesi’ndeki noktalarda montaj çalışmalarına başlanacak. Yeraltı çöp konteynırları ve bunları toplayan özel vinçli çöp araçları sayesinde temizlik giderlerinde büyük oranda tasarruf sağladığını belirtilen belediye yetkilileri, "Eski sistemde şehir merkezinde bir noktadan günde 24 kez çöp alınırken yeni sistemle birlikte günde 1 kez çöp alınıyor. Bu sayede 6 araç ve 12 personel yerine sadece 1 araç ve 1 personelle bu hizmetler daha iyi bir şekilde yerine getiriliyor. Daha önceki sistemde 70 araçla yapılan çöp toplama işini şu anda 54 araçla yapıyoruz. Böylece yılda yaklaşık 2 milyon 200 bin TL tasarruf sağlamış olduk. 2013 yılı içersinde de 1500 adet konteynırın daha montajını tamamlayarak ilçemize kazandırmayı hedefliyoruz." dedi.

Vatandaşlara çöplerini konteynırların içerisine atmaları konusunda uyarıda bulunan yetkililer ayrıca köz, soba külü gibi yanıcı maddelerin konteynırların yanında bulunan kül varillerine dökülmesi gerektiğini söylediler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER