ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:25

Çocuklar eylem yapıp yol kapattı

Çocuklar eylem yapıp yol kapattı


 Adana’da daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden göçle gelen ailelerin çocuklarından oluşan bir grup ilköğretim öğrencisi, yaşadıkları semte okul yapılması için eylem yaptı. Velilerin de destek verdiği organizasyonda caddeyi kapatan öğrenciler, ellerinde ‘okula yorulmadan gitmek istiyorum’ ‘ülkem için okumam gerek’ ‘1 TL okul harçlığımı yolumu kesip, zorla alıyorlar’ şeklindeki dövizlerle sorunlarına dikkat çekti.

Merkez Seyhan ilçesindeki Gülbahçesi Mahallesi’nde anne ve babalarıyla her gün yaklaşık 4 kilometre yürüyerek kendilerine en yakın Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu’na gittiklerini belirten öğrenciler ‘okul istiyoruz’ diye slogan attı.

Muhtarı Abdulgani Önen, üç yıldır Milli Eğitim’den yeni bir okul istediklerini kaydetti. Aralarında 5 ve 6 yaşlarındaki okul öncesi çocuklarında bulunduğu 500 civarındaki öğrencinin çok zor şartlarda yürüyerek Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu’nda eğitim aldığını anlatan Önen, söz konusu bölgeye bir lise ve ilköğretimin yapılması için Vali Hüseyin Avni Coş’tan yardım talep ettiklerini aktardı. Şehrin kenar semtindeki mahallede çoğu zaman madde bağımlılarının öğrencilerin harçlıklarını zorla ellerinden aldığını vurgulayan Önen, “Yavrularımız geleceğin teminatıdır. Kaç yıldır binlerce kişinin yaşadığı yerde bir okulun inşa edilmesi için çaba gösteriyorum. Fakat bir sonuç alamadım.” dedi.

Velilerden Bayhan Alpaltun da ev ile okul arasındaki uzak mesafe dolayısı ile üç çocuğundan birisini okula gönderebildiğini ileri sürdü. Diğer iki çocuğunun yol mesafesi ve güvenlik nedeniyle anaokuluna gönderemediğini ifade eden Alpaltun, “Yağmurlu günlerde büyük sıkıntı çekiyoruz. Araç imkânımız olmadığından onları okula gönderemiyorum. İsteğimiz çok fazla değil, sadece geleceğimiz için bir okul.”diye konuştu.

Beş çocuk babası Arafat Ergin’de ilköğretim düzeyindeki bir çocuğun her gün okul için 8 kilometre gidip–gelmek durumunda kaldığını hatırlatan Ergin, “Öğrencilerin kullandığı yolda aydınlatma yok. Yağmurlu günlerde çamur diz boyu. İsteğimiz çocukların bizler gibi cahil kalmaması. 66 aylık çocukların eğitime başlaması isteniyor; ama biz 10 yaşındakini güçlükle bu şartlarda güçlükle okutuyoruz.” şeklinde konuştu.

Anne Altun Taşkın ise gününün çocuklarını okula götürüp–getirmekle geçtiğini dile getirdi. Yavrularının güvenliğinden endişe ettiklerine dikkat çeken Taşkın, çocukların kimi durumlarda okula gitmek istemediğini kaydetti. Diğer anneler ise kanal boyu süren hal yolunda araç yoğunluğundan büyüklerin bile güçlükle yürüyebildiğini aktarıp, “5–6 yaşlarındaki çocuklarımız nasıl yapsın?” diye sordu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER