ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 10:54

Çocuklar dinozorlarla buluştu

Çocuklar dinozorlarla buluştu


Ankara Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri bünyesindeki çocuklar, Tabiat Tarihi Müzesi’nde dinozorlarla buluştu. Soyları tükenen bitki ve hayvan türlerini inceleme imkanı bulan çocuklar, Enerji Parkı Müzesi’nde ise Türkiye’nin enerji kaynaklarını tanıdı.

Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri (TODAM) bünyesindeki çocuklar ‘Doğaya Dokunuyorum’ projesi kapsamında, Tabiat Tarihi ve Enerji Parkı Müzesi’ni gezdi. Soyları tükenen bitki ve hayvan türlerini inceleme imkanı bulan 9-12 yaş arası 400 çocuk, etobur bir dinozorun ve ‘Maraş Fili’nin orijinal iskeletlerini yerinde gördü. Yerbilimlerinin tüm evrelerinden materyallerin saklandığı müzede, bugüne kadar dünyada bulunan ve en iyi korunan insan ayak izlerini yakından inceleyen çocuklar, 25 bin yıl önce Batı Anadolu’da yaşamış insanların fosil ayak izlerini görmüş oldu.

AY TAŞINI İNCELEDİLER

Kurbağa, balık, karınca, bitki fosillerini, mercanlar, süngerler, yumuşakçalar ve yassı solungaçları da gören çocuklar, 1972 yılında aydan getirilen bir ay taşının yanı sıra göktaşlarını da inceledi. Enerji Parkı Müzesi’nde ise, Türkiye’nin enerji kaynaklarını tanıyan çocuklar, rüzgar tribünü, güneş enerjisi sistemleri, petrol arama kulesini inceledi.
Çocuklar, 20 Temmuz 2013 tarihine kadar sürecek proje kapsamında geziler ve eğitimlerle doğaya dokunmaya devam edecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER