ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 12:39

Çocuklar, akıllı telefon uygulaması ile organlarını tanıyor


Almanya’da cep telefonları ve tabletler sadece genç ve yetişkinler tarafından değil küçük çocuklar tarafından da kullanılıyor. Küçük çocukların cep telefonlarını ustalıkla kullanması, dijital dünyayı hızlı keşfetmesi birçok aileyi şaşırtıyor.

Telefon ve tabletlerin kullanımını yasaklamak çözüm olmayınca, anne babalar çareyi çocuklarına uygun uygulamaları indirmekte buluyor. Bazı anne babalar çocuklarının yaş gruplarına uygun oyunlar bulurken, bazı çocuklar yaşlarına uygun olmayan oyunları oynuyor.

Günümüz çocuklarının dijital oyunlarla daha çabuk öğrendiğini savunan medya pedagogları, çocukların yaş gruplarına uygun oyunlar oynamasını tavsiye ediyor.

ALTI YAŞ ÜSTÜ ÇOCUKLARI İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Okuma Vakfı tarafından desteklenen Klick-Tipps adlı site her ay çocuklara uygun, güvenilir cep telefonu ve tablet uygulamalarını tanıtıyor. Sitede tanıtılan uygulamalardan biri “Meyve Bahçesi" (Obstgarten) uygulaması.

Altı yaş üstü çocuklar için hazırlanan uygulamada çocuklar meyve ve sebze yetiştiriyor. Oyunda hava bozsa bile çocuklar bahçede çalışmaya devam ediyor. Oyunla öğrenmeyi seven çocuklar bu uygulama sayesinde meyve ve sebzenin nasıl yetiştirildiğini öğreniyor. Klick-tipps sitesinin tavsiye ettiği uygulamalardan bir diğeri ise “Bu benim vücudum" (Das ist mein Körper) uygulaması.

AİLE DENETİMİNE ÖNCELİK VERİLİYOR

Altı yaşından büyük çocuklar bu uygulamayı kullanarak çeşitli oyunlarla organlarını tanıyor. Uygulamalar ücretli indiriliyor. Daha fazla uygulama için site ziyaret edilebilir.

Klick-Tipps ailelere çocuklarına oyun oynarken eşlik etmelerini ve uygulamaları çocuklarından önce kendilerinin denemelerini tavsiye ediyor. Çocuklarına uygulamaları indirmelerine müsaade etmemelerini öneren Klick-Tipps, ailelerin cep telefonlarının güvenlik ayarlarını kontrol etmelerini tavsiye ediyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER