ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 14:27

Çiftçilere tarımsal danışmanlık ve koruyucu hekimlik hizmetleri eğitimi


Siirt Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri ve Koruyucu Hekimlik Şirketi tarafından Siirtli çiftçilere, tarımsal danışmanlık ve koruyucu hekimlik hizmetleri konusunda eğitim verildi.

Siirt Fatih Düğün ve Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde konuşan Tarım ve Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet Murat, hayvan hastalık ve zararlılarına karşı yetiştiricilerin alması gereken tedbirleri anlattı. Murat, “Sağlıklı hayvan yetiştirmek için, başta ahırda kullanılan alet ve ekipmanların temizliği ve hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerekir. Bitkisel ve hayvancılık alanında çiftçilerimiz tarım sigortası, hayvan küpeleri, hayvan sevklerini ihmal etmemesi gerekir. Koruyucu aşılar zamanında yapılıp, herhangi bir hastalık vuku bulduğunda veteriner hekimlerden hekimlik hizmeti alınması gerekir.” şeklinde konuştu.

Tarımsal danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi veren Veteriner Hekim M. Sıddık Aydın da tarımsal danışmanlık hizmetlerinin, 2009 yılından sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenmeye başlandığına dikkat çekerek, 2013 yılında 44 2 bin 845 tarımsal işletmeye danışmanlık hizmeti sunulduğunu söyledi. Aydın, şu bilgileri verdi: “Tarımsal danışmanlık hizmetleri, 2009 yılından sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenmeye başlanmıştır. 2012 yılında 940 tarımsal işletmeye tarımsal danışmanlık hizmeti sunulmuştur. 2013 yılında ise 44 tarım danışmanı ile 2 bin 845 tarımsal işletmeye danışmanlık hizmeti sunulmuştur. Tarımsal danışmanlık hizmetleri tarımsal işletme sahiplerinin bilgi teknik ve yöntemler konusundaki ihtiyaçlarını zamanında ve yeterli düzeyde karşılayarak çiftçinin sosyal ve ekonomik hayatını iyileştirerek kar etmesini sağlamak ve bilimsel teknolojik yöntemlerle verimi artırarak ülke genelinde tarım ve hayvancılığın gelişmesinde katkıda bulunmaktadır. Bu amaçla, sahiplendiğimiz hayvanımıza hastalıkların musallat olmasını önlemek için öncelikle doğru zamanda ve periyotlarda antiparaziter tedavilerinin ve aşı uygulamalarının yapılmasına özen gösterilmesini amaçlıyoruz. Bakım ve beslenme koşulları da çok önemlidir. Ve bu konuda veteriner hekimlerin sağlamış olduğu hizmetler de koruyucu hekimlik kapsamındadır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER