ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:14

Çiftçilere destek artacak

Çiftçilere destek artacak

AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, bütçe gelirlerini yükseltmek için çiftçilere verilen desteğin kesileceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtti.


 Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, bütçe gelirlerini yükseltmek için çiftçilere verilen desteğin kesileceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, “Kesilmesinin aksine destek artırılacak” dedi.

Hükümet’in 2013’te yoksula yapılacak kömür yardımını ve çiftçiye yapılan tarımsal destekleri azaltacağı yönündeki söylentilerin doğru olmadığını vurgulayan Yağcı, “Çiftçiden kesileceği iddia edilen 1,5 milyar lira aksine 2 milyar liraya çıkacak. “Yıllar önce kaldırılan Doğrudan Gelir Desteği uygulaması yerine, artık mazot-gübre desteği ve ürün başına destekleme uygulaması var. Binde uygulaması yerine çiftçilerimize ürünler için kilo başı, canlı hayvanlar için ise hayvan başına destekler veriliyor. Daha tam açıklanmamış ve üzerinde görüşmeler başlamamış bir bütçe hakkında konuşmak ve açıklama yapmak pek doğru olmasa da aldığımız bilgiler doğrultusunda; 2012 yılında 7 milyar 180 milyon lira olan çiftçi desteği 2013 yılı için 9 milyar 100 milyon lira olarak belirlenmiş bulunuyor. Yani bırakın 1,5 milyar kesintiyi 2 milyar liralık bir artış söz konusu.” dedi

Kömür yardımlarıyla ilgili de açıklama yapan Yağcı şunları söyledi: “2012 yılında 2 milyon 300 bin ton kömür dağıtıldı. 2013 yılı için 2 milyon ton yardım düşünülüyor’ iddiası var. Bu konuda söylenecek tek şey; ‘Kış şartları belirleyici olacak’ çünkü Türkiye Kömür İşletmeleri zaten yıllardır kış şartlarına göre yılda ortalama 2 milyon ton yardım yapıyordu. 2012 kış şartları biraz çetin geçince bu rakam arttırılmıştı. Yine aynı şekilde, bu yılki kış şartlarına göre vatandaşlarımıza kömür dağıtımı yapılmaya devam edilecektir. Hiç kimse bu şekilde ortaya atılan, yalana ve hiçbir veriye dayanmayan haberlere itibar etmesin. AK Parti hükümeti şimdiye kadar hiçbir vatandaşını mağdur etmemiştir, etmeyecektir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER