ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 19:05

CHP’liler Tekkeköy için tartıştı


Tekkeköy’e yapılan doğru ve yanlış yatırımlar nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi mart ayı ikinci toplantısında, CHP’li Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin ile partidaşı Atakum Belediyesi Başkan Vekili Hayri Erdönmez arasında tartışma yaşandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi mart ayı ikinci ortak komisyon toplantısı, AK Parti Meclis Üyesi Turan Çakır’ın meclis başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik beldesi Hurdacılar Sitesi’nin arka tarafına toplamda 176 hektar alana yapılacak lojistik köye, vatandaşların yaptığı itiraz teklifi görüşüldü. Söz alan Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, lojistik köy alanı içerisinde bazı özel mülkiyetlerin olduğunu belirterek, söz konusu tarım arazilerinin sanayi alanına çevrilmesine vatandaşın itiraz ettiğini söyledi. Lojistik köy alanı olarak kullanılacak yerin mera alanı olduğunu belirten Başkan Tekin, şunları söyledi: “Lojistik köyün bir bölümü vatandaşlar tarafından tarım arazisi olarak kullanılıyor. Burası sanayi alanına çevrilsin düşüncesi bende hakimken, vatandaşlar kendi arazilerinin tarım arazisi olarak kalmasını talep etti, açıkçası ben de şaşkınım. Bu konu, Toprak Koruma Kurulu’na gelmedi. Benim fikrim kurul buna itiraz edecek ve konu belki de mahkemeye taşınacaktır. Benim şahsi kaygım, 50 sene sonraki nesil bu yeşil alanları kullanamayacak."

CHP'Lİ ERDÖNMEZ, PARTİDAŞINI ELEŞTİRDİ

Atakum Belediye Başkan Vekili Hayri Erdönmez ise Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin’in açıklamalarını eleştirdi. Erdönmez, “Tekkeköy’ün bir tanımını yapalım, köy mü, sanayi bölgesi mi? Baktığınızda tüm ağır sanayi tesisleri, zehir saçan mobil ve doğalgaz çevrim santralleri verimli tarım arazileri üzerine kurulmuş. Bu tesisler adeta milletin kafasına zehir kusuyor." şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARIN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Atakum Belediyesi Başkan Vekili Erdönmez’e cevap veren Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, ilçede kent planlamasında yapılan hatanın 1970’li yıllara dayandığını söyleyerek, Terme ve Çarşamba gibi ovaların Rusya’nın elinde olması durumunda, ovaların halinin günümüzdeki halinden çok daha farklı olacağına işaret etti.

AK Parti Meclis Üyesi Turan Çakır ise lojistik köy arazisi üzerindeki vatandaşların mülkiyetinde olan tarım arazilerinin sanayi alanına çevrilmesinin bölgeyi avantajlı bir konuma getireceğini kaydetti. Konuşmaların ardından vatandaşların itirazı toplantıda oylamaya sunuldu ve oy çokluğu ile reddedildi.

STSO'NUN YENİ BİNASINA İTİRAZ EDİLDİ

Toplantıda ayrıca Samsun Ticaret Sanayi Odası’nın (STSO) 19 Mayıs Stadı arkasında yer alan toprak sahaların bir bölümüne yapacağı yeni hizmet binasıyla ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yaptığı itiraz teklifi değerlendirildi. İtiraz, komisyon oylamasında oy çokluğu ile kabul edilirken, Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Erbay, söz konusu yerin mülkiyetinin kendi belediyelerine ait olduğunu belirterek, konunun mahkemede olduğunu bildirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER