ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:36

CHP'li Kadınlar: Seçilmek ve yönetmek istiyoruz

CHPli Kadınlar: Seçilmek ve yönetmek istiyoruz


 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Rukiye Çinkılıç, kadınlar için artık seçmenin yetmediğini, seçilmek ve yönetmek istediklerini vurguladı.

5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 78. Yıldönümü nedeniyle CHP İl Binası’nda düzenlenen basın toplantısında, yeni CHP’lilere parti rozeti takıldı. Burada bir konuşma yapan Kadın Kolları Başkan Rukiye Çinkılıç, aradan geçen 78 yıllık süreçte kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken, bugün itibariyle gelinen noktanın hiç de iç acıcı olmadığını kaydetti.

Çinkılıç, “12 Haziran 2011 genel seçimlerinde TBMM’deki 550 milletvekilinden sadece 78’i, hükümetteki 26 bakandan 1’i kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın oranı yüzde 2.5’tir. 2 bin 924 belediye başkanının 26’sı, 34 bin 210 muhtardan 65’i kadın.” dedi. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da aynı kötü tabloyla karşılaştıklarını vurgulayan Çinkılıç, “81 valinin 1’i, 103 rektörden 5’i, 428 vali yardımcısından 7’si, 795 kaymakamdan 22’si, 80 müsteşar yardımcısından 3’ü kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok. Sendikaların, TOBB, TZOB, TESK gibi STK’ların yönetim kurullarında da hiç kadın yok.” diye konuştu.

Anayasa ve yasa önünde kadın ve erkeğin eşit olmadığını söylemenin yetmediğini, kadınların anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmesinin önemini vurgulayan Çinkılıç, şunları söyledi: “Asıl olan sonuçlarda eşitlik anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, yüzde 50 yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında eşit temsil eşit katılımının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz. Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER