ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:31

Cengiz Han, Çankaya’da anıldı


Moğolların Büyük İmparatoru Cengiz Han doğumunun 851. yıl dönümü münasebetiyle, Ankara Çankaya ilçesindeki Cengiz Han Parkı’nda anma töreni düzenlendi.
Cengiz Han adına Çankaya Yıldız’da yapılan parkta düzenlenen anma törenine, Moğolistan Büyükelçiliği Müsteşarı Dash Bilegdorj ve Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Savaş Yorgancı ile Dışişleri Bakanlığı Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Genel Müdür Yardımcılığı Başkanı Sadin Ayyıldız, Türk Dünyası Parlamenter Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve 20. Dönem Isparta Milletvekili Ömer Bilgin, 19. ve 20. Dönem Tokat Milletvekili Dr. Ahmet Feyzi İnceöz’ün yanı sıra Moğol ve Türk vatandaşlar katıldı.

ÇANKAYA BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Cengiz Han Anıtına çelenk konması ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından konuşmasını yapan Moğolistan Büyükelçiliği Müsteşarı Dash Bilegdorj, Çankaya Belediyesi’nin Cengiz Han adına inşa ettiği parkta bir kez daha anma gerçekleştirdiklerini söyledi. Müsteşar, “1162 yılında doğan Cengiz Temuçin’in doğum gününü kış mevsiminin ilk günü olarak kutluyoruz. Bugünü aynı zamanda Moğolistan’ın Milli Gurur Günü olarak adlandırmıştık. Büyük Moğol İmparatorluğu’nun 800. Yıl dünümü münasebetiyle bu park açılmıştır. Bugüne kadar bu parkın düzenlemesi ve korumasını yapan Çankaya Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. ” dedi. Müsteşar Ankara’da yaşayan Moğol halkının Milli Gurur Günü’nü kutladı.

“MOĞOLİSTAN’LA ORTAK TARİHİMİZ VAR”

Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın doğum gününde ve Milli Gurur Gününde birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Savaş Yorgancı, “Başkanımız Bülent Tanık adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi. Türkiye ve Moğolistan arasında çok uzun ve tarihi birliktelikler olduğunu ve ortak bir tarihi birlikte yaşadıklarını belirten Savaş Yorgancı, “Türkiye’nin Başkenti Ankara’da ve Ankara’nın kalbi Çankaya’da, Büyük İmparator Cengiz Han’ın 800. doğum gününde bu parkı yapmaktan ve adını taşımaktan gurur duyuyoruz. Geçmişte olduğu gibi bu park adına yakışır bir şekilde korunacak bakımı yapılacak ve geliştirilecektir. Gerek ülke düzeyinde gerekse yerel yönetim düzeyinde Moğolistan’la iyi ilişkiler içinde olduk. 2007 yılında Moğolistan’ın Ulanbatur kentinin Sukhbaatar Belediyesi ile Çankaya Belediyesi arasında Kardeş Kent protokolü imzalanmıştır.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER