ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:05

Çanakkale'nin suyunu Halk Sağlığı Müdürlüğü de tahlil edecek

Çanakkalenin suyunu Halk Sağlığı Müdürlüğü de tahlil edecek


Çanakkale Belediyesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında, içme ve kullanma sularından numune alımına ve tahlil yaptırılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Makamındaki törende protokole imza koyan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atikhisar Barajı'ndan temin edilen şehir içme ve kullanma sularının, arıtma tesislerinde işlenerek halka sunulduğunu söyledi. Bu suların hem belediyenin kendi laboratuvarlarında hem de Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri tarafından ayrıca denetlendiğini ifade etti.

Denetimlere ilişkin istatistikleri de aktaran Başkan Gökhan, "Arıttığımız su miktarı doğrultusunda belirlenen 39 noktadan yıl boyunca alınan 81 adet numunenin 54’ü arıtma tesisi laboratuvarımızda, 27’si ise Halk Sağlığı laboratuvarında analiz ediliyor. İhtiyaç olduğunda yine karşılıklı denetimler yapılıyor. Yılda dört kez Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü laboratuvarına gönderdiğimiz numuneler de analiz ediliyor. Sıkıştığımız noktada Halk Sağlığı Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımıza da danışıyoruz, çünkü halkı ilgilendiren önemli konulardır bunlar." dedi.

Şehrin içme ve kullanma suyuna ilişkin tek kaynak olan Atikhisar Barajı’nın önündeki en büyük sıkıntının madenciler olduğunu vurgulayan Gökhan, özellikle altın madenciliği faaliyetleri sırasında kullanılan siyanür gibi zararlı maddelerin baraja karışmaması için çaba gösterildiğini kaydetti. Başkan Gökhan, içme suyu konusuna büyük önem verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: "Çanakkale’de içme suyu konusunda arıtma tesisimiz olsun olmasın, Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri devamlı olarak kontrol eder. Beraber bu kontrolleri yaparız. Onlar gerektiğinde bizi ikaz eder, yeni mevzuatlar hakkında bilgilendirir. En ufak bir risk olduğunda hemen bilgilendirme yapıyoruz. Eğer bilgilendirme yoksa tereddüt edecek bir şey de yoktur, kentlimizin içi rahat olsun. Son günlerde bir koku mevzusu olmuştu. O konu da yaz mevsiminde suyu alt seviyelerden alma nedeniyle oradaki birikimin su üzerinde bıraktığı bir sinmeden kaynaklandı ancak analizlerde hiçbir sorun çıkmadı. Bu sinme nedeniyle klor miktarını biraz arttırdık. Aldığımız tat da değişti onun için ancak o bir dönemdi. Şimdi o mesele de çözüldü. Vatandaşlarımız, tereddütsüz olarak suları kullanabilir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER