ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 17:13

Çanakkale Müzesi Kozan'da açıldı


Adana Kozan Belediyesi'nin kültür etkinlikleri kapsamında Türkiye Gaziler Vakfı Çanakkale Savaşları Gezici Müzesi’nde yer alan savaş malzemelerinin bir bölümü ilçede halkın ziyaretine açıldı.

Müzenin açılışı, Kaymakam Avni Oral, Askerlik Şube Başkanı Yarbay Bülent Siper, Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan, Jandarma Binbaşı Timur Konuk, Devlet Hastanesi Müdürü Çağlar Çoban, Belediye Başkan Yardımcısı Zehra Özgan, Belediye Meclis Üyesi Adayları Ali Baysal ve Yurdagül Boyraz’ın açılış kurdelesini kesmesi ile gerçekleşti. Kaymakam Avni Oral, “Çanakkale yardan ve candan geçilerek kazanılan bir zaferdir. 220 bin ana evladı toprağa düştüğü Çanakkale topraklarında ülkemizin her yerinden gencecik evlatlarımız kanlarını bu topraklar için feda ettiler. Çanakkale’de kanlarını ve canlarını seve seve veren Kozanlı atalarımızın da mezar taşlarında isimlerini görüyoruz. Çanakkale’de ve vatanımızın ve milletimizin birlik ve bütünlüğü için şehit olan askerlerimizi rahmet ve şükran ile anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu güzel ve anlamlı serginin ilçemize gelmesine vesile olan Kozan Belediyemizi kutluyorum." dedi.

Belediye Başkanı Kazım Özgan, her Türk çocuğunun Çanakkale’yi ve Çanakkale ruhunu görmeli ve yaşaması gerektiğini belirterek, "Geçen yıl Kozan Belediyesi olarak bir grup öğrencimizi Çanakkale’yi gezmeleri için göndermiştik. Bundan sonra da beş bin lira destek vererek öğrencilerimizi Çanakkale’ye göndereceğiz. Japonlar daha ana sınıfı çağındaki çocuklarını Hiroşima’ya götürerek geçmişte yaşanmış olayları onlara aşılayarak bu olaylardan ders çıkarmalarını sağlıyorlar. Bizim Hiroşima’dan daha büyük bir Çanakkale destanımız var. Her Türk vatandaşının geçmişte atalarımızın destan yazdığı o günlerden kalma ürünlerin yer aldığı müzemizi gezmesi lazım.” diye konuştu.

Gezici Müze sorumlusu Cengiz Yörükaslan, Çanakkale’de yaşanan olayları simgeleyen 1500 parçadan oluşan savaştan kalma ürünleri Kozan’a getirdiklerini söyledi. Çanakkale’yi bire bir göremeyen öğrencilere ve vatandaşlara Çanakkale Gezici Müze ile o ruhu yaşattıklarını ifade eden Yörükaslan, "Amacımız çocuklarımıza ve gelecek nesillerimize ülkemizin bugünlere nasıl geldiğini anlatarak onlara Çanakkale ruhunu aşılamaktır.” dedi.

Müzenin 16 Mart Pazar gününe kadar 09 ile 18.00 saatleri arasında açık kalacağı ve ücretsiz olarak gezileceği öğrenildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER