ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:59

Çalışmalar etkili oldu, kaza oranı yüzde 70 azaldı


Kahramanmaraş Elbistan’da özellikle şeker pancarı hasat döneminde ciddi bir iş makinesi yoğunluğu yaşanıyor. Jandarma timleri, tarladan fabrikaya pancar sevki sırasında yaşanması muhtemel kazalara karşı şoförleri uyardı. Yapılan bilinçlendirme çalışmaları sonunda sevk sırasında yaşanan kazalarda geçen yıla oranla yüzde 70 oranında azalma görüldü.

15 Eylül’de başlayan şeker pancarı kampanya döneminde Elbistan Şeker Fabrikası'na ürün sevk eden traktör ve kamyonet sahiplerine İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından bilinçlendirme çalışması yürütüldü. Görevli jandarma trafik timleri tarafından iş makinesi sahiplerine kazalara karşı alınması gereken önlemler ve uyulması gereken kurallarla ilgili bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı. Trafik timleri özellikle traktör sürücülerine reflektör ve çakar lambaların kullanımı konusunda detaylı bilgiler verdi. Traktör şoförlerine, “Gece seyahatlerinde reflektörü unutmayalım. Gece çakar lambalar ve diğer uyarıcı işaretler sizlerin varlığını ortaya koyacak. Böylece arkadan ve karşıdan gelen araçlar sizleri daha kolay fark edecektir. Yeni kanun maddesine göre ehliyetlerde de düzenlemeye gidildi. Bu düzenlemelere de dikkat edilmesi gerekiyor. Bizler bu çalışmaları ihmallerden kaçınmanız ve insanların canlarının yanmaması için yapıyoruz. Amacımız ceza kesmek değil, can ve mal güvenliğinizi sağlamaktır. Hem sizlerin hem de ortak kullanım alanlarında diğer insanların.” dedi.

Traktör sahipleri ise çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, akıllarına takılan konuları sorma imkanı buldu. Jandarma timleri ayrıca seyahat eden traktör sahiplerine de broşür dağıttı ve yoğunluk olan bölgelere broşür astı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER